Pow. zamojski: Padało i zalewało. Bardzo wiele strażackich interwencji

  • 02.07.2021, 10:12
  • ak
Pow. zamojski: Padało i zalewało. Bardzo wiele strażackich interwencji Fot. KM PSP Zamość Minionej doby strażacy mieli 14 interwencji związanych z ulewami.
Wypompowywali wodę z piwnic, ale też dostarczali prąd, bo po ulewie zabrakło go w domu, gdzie specjalistycznej aparatury potrzebował ciężko chory człowiek. Ostatnia doba była bardzo pracowita dla zamojskich strażaków.

W czwartek, 1 lipca strażacy wyjeżdżali do 24 zdarzeń. Zdecydowana większość z nich (dokładnie 14) dotyczyła interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu, jakie przeszły nad regionem. Ludzie, zwłaszcza z gmin Szczebrzeszyn, Nielisz i Zwierzyniec wzywali ich do siebie, bo sami nie radzili sobie z wodą, która wdarła się do piwnic domów, ale też obiektów użyteczności publicznej, np. ośrodka wypoczynkowego czy sklepu w Zwierzyńcu. W tym miasteczku zalane zostały również magazyny browaru. 

– Działania najczęściej polegały na wypompowaniu wody z zagrożonych budynków. W przypadku ośrodka wypoczynkowego w celu zabezpieczenia posesji, zaszła także konieczność ułożenia worków z piaskiem dostarczonych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Zwierzyńcu. W tym obiekcie wystąpiły największe straty, które właściciel oszacował na 50 tys. złotych – relacjonuje mł. bryg. Andrzej Szozda, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.

Ale były też inne interwencje. W Kornelówce (gm. Sitno) mundurowi agregatami prądotwórczymi zapewnili zasilanie elektryczne do aparatury tlenowej podtrzymującej funkcje życiowe chorego mieszkańca domu.

Prognozy na najbliższe dni mówią o możliwości kolejnych intensywnych opadów. Dlatego strażak apeluje do mieszkańców regionu, by zawczasu o tym pomyśleli i przygotowali sobie worki z piaskiem. Ułożenie ich np. przy wjeździe do garażu czy przed piwnicznymi okienkami może zabezpieczyć budynek przed zalaniem.

Potężne ulewy zdarzają się niestety dość często, zwłaszcza w ostatnim czasie.

ak

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dociekliwy
Dociekliwy 02.07.2021, 12:53
Zdjęcie Nr 2 gdzie powstała taka wyrwa?

Pozostałe