Zmiany w pielgrzymkach. Jak będą wyglądały w tym roku?

  • 04.07.2021, 15:09
  • News4Media
Zmiany w pielgrzymkach. Jak będą wyglądały w tym roku? iStock
Główny Inspektorat Sanitarny podał wytyczne, obowiązujące podczas tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę w Częstochowie. Na co muszą przygotować się pątnicy?

Parafie zaczęły już przyjmować zapisy na tegoroczną pielgrzymkę na Jasną Górę. Tak jak rok temu, obowiązują zaostrzone zasady sanitarne, ale inne niż 12 miesięcy temu. Dokładnie opisał je Główny Inspektorat Sanitarny, a każdy z organizatorów marszu pątników musi się do nich zastosować. GIS zaznacza, że podstawowym celem wprowadzonych procedur jest zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom oraz utrzymanie sprawnej logistyki podczas marszu z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego.

Uczestniczyć mogą wyłącznie osoby zdrowe. „Nie manifestujące jakichkolwiek objawów, które mogą wskazywać na zakażenie SARS-CoV-2, które nie zamieszkiwały z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych i nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 10 dni przez rozpoczęciem pielgrzymki.” – informują służby sanitarne.

Specjaliści nie zarządzają wykonywania każdemu testów w kierunku zakażenia, ale tylko osobom, u których wystąpią symptomu choroby. „Rekomenduje się, aby maksymalna liczba pątników biorących udział w pielgrzymce wynosiła 300 osób. Do ww. zalecanego limitu osób biorących udział w pielgrzymce nie wlicza się osób, które otrzymały pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej.” – dodaje GIS, a wyjaśnijmy, że rok temu był to limit 150 osób.

Żeby udział w marszu mogło wziąć więcej osób, organizatorzy wprowadzają różne rozwiązania. W Lublinie w trasę, codziennie, wyjdą trzy grupy, a w każdej będzie po 100 osób. Będzie to też pielgrzymowanie sztafetowe, co oznacza, że pątnicy na trasie będą się wymieniali po dotarciu do konkretnej miejscowości. „Po dojściu na miejsce, pątnicy wracają do domów, a następnego dnia na trasę wyjdą kolejni pielgrzymi. Dzięki wymianie pielgrzymów, na lubelskiej pielgrzymce może być nawet kilka tysięcy osób.” – informuje lubelska kuria. Na miejsce startu w kolejnym etapie marszu pielgrzymujących dowiezie autokar.

GiS wymaga też, żeby pielgrzymka została zgłoszona wojewodom, a ci mają z kolei przekazać te dane sanepidowi. Na trasie pątnicy powinni nocować w namiotach lub pokojach jednoosobowych. Wieloosobowe są dopuszczalne tylko w sytuacji, gdy razem nocuje rodzina. „Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego (chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy), koszy na odpady wyłożonych jednorazowymi workami itp. po to, aby zapewnić możliwość zachowania wymagań higienicznych (właściwa higiena rąk, stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji, higiena podczas kaszlu, kichania).” – uczulają służby i dodają, że powinien być zapewniony mobilny punkt medyczny.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe