Arcybiskup zesłany za tuszowanie pedofilii został... sołtysem

  • 25.06.2021, 05:15
  • News4Media
Arcybiskup zesłany za tuszowanie pedofilii został... sołtysem nac.gov
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został wybrany na sołtysa wsi Piaski w województwie podlaskim. Z 36 uprawnionych do głosowania osób przyszło 9 osób i orzekło jednogłośnie, że ma ich reprezentować duchowny.

Piaski to niewielka wieś z gminie Jaświły, w powiecie monieckim. Mieszkańcy musieli wskazać tam sołtysa, bo poprzedni zrezygnował ze stanowiska. Wybrano arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, na którego oddano 100 procent głosów – konkretnie 9, bo tyle osób przyszło na głosowanie, chociaż uprawnionych było do tego 36. Do tej pory duchowny należał do Rady Sołeckiej i już w 2016 r. snuł plany o rządzeniu wsią. „Jak sołtys za trzy lata skończy kadencję, a ja za cztery przejdę na emeryturę, to obejmę to sołectwo.” - mówił wówczas.

Zesłanie

Zaznaczmy, że arcybiskup dobrze zna tę okolicę. W Bobrówce, w tej samej gminie, ma posiadłość o powierzchni 21 hektarów z pałacem, która wyceniana jest na około 1 mln złotych. Według informacji medialnych w budynku są marmurowe podłogi, pozłacane meble, zdobione żyrandole.

Na stałe do Bobrówki duchowny przeniósł się w marcu, bo Watykan kazał mu opuść Gdańsk, gdzie był metropolitą. Zesłanie to efekt postępowania dotyczącego zaniedbań arcybiskupa w kwestii zgłaszanych mu przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Stolica Apostolska nałożyła dokładnie takie kary:

  • nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską,
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej,
  • nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

To konsekwencje kilku postępowań, które dotyczyły np. ks. Michała L., skazanego na 12 lat więzienia za gwałt na 17-letniej dziewczynie. Z kolei inny ksiądz został przez jedną z parafianek oskarżony o próbę wykorzystania seksualnego.

Prawo kanoniczne

Jest jeszcze jedna kontrowersja w tej sprawie. Prawo kanoniczne stwierdza bowiem: „Duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej”.

Jak na razie Konferencja Episkopatu Polski nie odniosła się do sprawy.

Sławoj Leszek Głódź

Urodził się w 1945 w Bobrówce. Jest doktorem prawa kanonicznego, generałem dywizji Wojska Polskiego, w latach 1991 – 2004 był biskupem polowym Wojska Polskiego, a w okresie 2004 – 2018 biskupem diecezjalnym warszawsko-praskim. Do 2020 był metropolitą gdańskim, a następnie arcybiskupem seniorem archidiecezji gdańskiej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jonasz
Jonasz 26.06.2021, 08:23
Paranoja i błazenada kościoła osiąga patologiczną wysoką skalę
.Zamiatanie pod dywan kiedyś trzeba skończyć a nie grać głupa . Lud widzi i kiedyś powie dość i odejdzie od kościoła zboczeńców .
Czytelnik
Czytelnik 25.06.2021, 20:06
Red. Terlikowski podsumował "granica absurdu została przekroczona", jak parcie na szkło duże, to każda funkcja jara. Nie tylko tej osoby to dotyczy. Niestety żenua to wszystko.

Pozostałe