Zamość: Pamięć o Wołyniu

  • 23.06.2021, 07:03
  • Leszek Wójtowicz
Zamość: Pamięć o Wołyniu Podczas nabożeństwa odsłonięto tablicę pamięci 18 duchownych zamordowanych przez Ukraińców.
Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu było organizatorem uroczystości religijno-patriotycznych w 78. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Odsłonięto też tablicę upamiętniającą 18 duchownych zamordowanych na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów.

Uroczystości odbyły się 13 czerwca w kościele garnizonowym pw. św. Jana Bożego w Zamościu. W homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przypomniał, że z rąk banderowców z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz „innych ukraińskich organizacji kolaborujących z Niemcami” zginęło w latach 1939-1947 w okrutny sposób ok. 160 duchownych.

– To, co najbardziej boli rodziny, to brak pochówków – powiedział w Zamościu kapłan. – W tej chwili na Ukrainie obowiązuje nadal zakaz ekshumacji i pochówków pomordowanych Polaków. Trudno to zrozumieć – dodał duchowny.

Ks. Antoni Moskal, były proboszcz parafii Borowica na Podkarpaciu, której mieszkańcy wraz ze swoim kapłanem zginęli z rąk banderowców 20 kwietnia 1944 r., dodał, że pojednanie jest możliwe, ale w imię prawdy. – Jeżeli ktoś mówi, że (nacjonaliści ukraińscy – przyp. red.) to byli ich bohaterowie, to jest jakaś paranoja, hipokryzja i wewnętrzne zakłamanie – powiedział ks. Moskal.

W czasie uroczystości odsłonięto tablicę poświęconą 18 księżom i zakonnikom, którzy na Wołyniu zginęli z rąk Ukraińców. W kościele można było obejrzeć wystawę „Niedokończone msze wołyńskie”, którą przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Zamościu.

Uroczystości uświetnił Reprezentacyjny Zespół Wokalny Służby Więziennej z Zamościa.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe