Gm. Telatyn: IV Piknik Historyczny w Nowosiółkach (ZDJĘCIA)

  • 16.06.2021, 15:43
  • Materiał nadesłany
Gm. Telatyn: IV Piknik Historyczny w Nowosiółkach (ZDJĘCIA) Fot. Organizatorzy
W niedzielę, 13 czerwca odbył się IV piknik Historyczny, którego organizatorem było Stowarzyszenie Moje Nowosiółki na czele z prezesem Danielem Pawłowskim.

Wydarzenie odbyło się w Skansenie Aktywnym u Sołtysa. Piknik odwiedzili: wicestarosta Jarosław Korzeń, wiceprzewodniczący Rady Powiatu  Wiesław Cielica, wójt gminy Telatyn Dariusz Kozłowski oraz dyrektor ds. surowcowych z Cukrowni Werbkowice Edmund Kawka.

Podczas Pikniku istniała możliwość spotkania się z grupami rekonstrukcji historycznej, żołnierzami Wojskowej Obrony Terytorialnej z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa oraz pasjonatami i miłośnikami historii. Na Pikniku zaprezentowały się liczne grupy historyczne.

Obecni byli: Grupa Rekonstrukcji Historycznej WIR, której patronem jest por. Konrad Bartoszewski ps. ”WIR” - bohater walk partyzanckich na Roztoczu, Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, zrzeszająca miłośników historii, którzy poprzez udział w rekonstrukcjach i widowiskach ludowych przypominają losy, tradycję, kulturę, ubiory oraz zachowania ludności cywilnej, Fundacja Banici Zamojscy - organizacja, założona przez ludzi, którzy pasjonują się w ukazywaniu historii w tym XVII wiecznej związanej z Zamościem, Ordynacją Zamojską, bohaterami tamtych czasów Janem Zamoyskim i Stanisławem Zółkiewskim.

Obecni byli również regionaliści z terenu Roztocza i Grzędy Sokalskiej - Janusz Sławiński, Zdzisław Pizun i Sławomir Litkowiec, którzy przygotowali wykłady i prezentacje historyczne.

Można było spróbować lokalnych przysmaków, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z regionu Roztocza i Grzędy Sokalskiej - obecne były Panie z KGW Sąsiadeczki z Łaszczówki oraz Zespół Śpiewaczy “Sąsiadeczki”.

Animacje dla dzieci prowadziła pani Kinga Łuczak. Swoje stoisko przygotowali również Harcerze z 19 DH Modrzewie oraz społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego w Łaszczowie.

Podczas Pikniku odbyła się również rekonstrukcja historyczna – Wrzesień’39 przedstawiona przez grupy rekonstrukcji historycznej ukazująca ciężkie losy mieszkańców i żołnierzy w pierwszych dniach II wojny światowej. Uczestnicy mieli także możliwość obejrzenia militariów, które prezentowały grupy rekonstrukcyjne.

Materiał nadesłany

Zdjęcia (16)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe