Wakacje 2021. Pamiętaj o bonie turystycznym

  • 19.06.2021, 07:06
  • lew
wakacje Fot. pixabay.com Za noclegi i inne atrakcje turystyczne można płacić bonem.
Niedługo wakacje. Jeżeli masz przynajmniej jedno niepełnoletnie dziecko, to nie zapomnij o bonie turystycznym, którym opłacisz noclegi i inne atrakcje turystyczne.

Bon turystyczny to elektroniczne świadczenie, którym rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne realizowane na terenie całej Polski. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, a na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności dwa razy tyle.

W województwie lubelskim rodzice mają do wykorzystania prawie 212 tys. bonów. Do tej pory aktywowali zaledwie co czwarty z nich, czyli 56,5 tys. Opłacili nimi noclegi i usługi turystyczne na prawie 11 mln zł. W całości wykorzystano tylko 8,4 tys. bonów (4 proc.), co oznacza, że do wydania w branży turystycznej zostało im jeszcze 165,5 mln zł. – Rodzic może płacić bonem wielokrotnie, aż do wyczerpania całej przyznanej kwoty – przypomina Małgorzata Korba, rzecznik regionalny ZUS na Lubelszczyźnie.

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można sprawdzić, ile pieniędzy zostało mu jeszcze do wykorzystania.

– W lipcu chcemy pojechać w góry, a później na Hel, więc na pewno wykorzystamy bony – mówi pan Przemysław z Zamościa, tata dwóch chłopców. – Paliwo kosztuje, żywność też poszła w górę, to przynajmniej za noclegi będzie czym zapłacić.

Najwięcej środków z bonów wydajemy właśnie nad morzem i w górach. Przedsiębiorcy turystyczni z woj. pomorskiego przyjęli płatności bonami na ponad 60,1 mln zł, z małopolskiego – na 57,6 mln zł, a z zachodniopomorskiego – na 55,3 mln zł. Na Lubelszczyźnie przyjęto zaledwie 9,3 tys. transakcji bonami turystycznymi na 5,3 mln zł.

Bonem można płacić do końca marca 2022 r. Jest on udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych z jednostek wypłacających świadczenie „Rodzina 500+” (zakładka z bonem jest więc widoczna w portalu tylko dla rodziców, którzy pobierają 500+ na dziecko). Przed płatnością świadczenie należy jednorazowo aktywować na PUE. – Można to zrobić z wyprzedzeniem albo nawet tuż przed samym wyjazdem na wakacje – informuje Małgorzata Korba.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonami, muszą zgłosić to najpierw Polskiej Organizacji Turystycznej. Aktualna lista zgłoszonych firm jest na stronie www.bonturystyczny.gov.pl. Wykaz obiektów turystycznych, atrakcji i biur podróży honorujących bon turystyczny przygotowała też Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Lista obiektów na stronie www.lrot.pl podzielona została na różne części województwa, np. Roztocze. Opisy obiektów, oprócz podstawowych informacji i danych, zawierają również spis udogodnień i rozwiązań dla rodzin z dziećmi.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe