Regionalne pyszności - naucz się je gotować

  • 14.06.2021, 13:27
  • ak
Regionalne pyszności - naucz się je gotować Fot. pixabay.com
Jak przygotować regionalne przekąski i desery? Jak upiec pyszny chleb? Jak przyrządzić dania z ogniska? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań poznają uczestnicy warsztatów kulinarnych, na które zaprasza Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem koło Zamościa. Udział jest bezpłatny.

Organizacja tych zajęć to pomysł Stowarzyszenie ,,Wysokie nad Łabuńką”. Pierwsze warsztaty są planowane już na poniedziałek, 21 czerwca o godz. 16. Ich tematem będą "Tradycyjne regionalne przekąski i desery". Organizatorzy obiecują nauczyć uczestników przygotowania dań, które dawniej często gościły na naszych stołach np. cebularz, racuchy drożdżowe i inne.

Kolejne spotkania są zaplanowane aż do końca wakacji. Na 6 lipca przewidziano zajęcia pod hasłem "Chleb wiejski", na 12 lipca "Tradycyjna kuchnia chłopska", na 10 sierpnia "Tradycyjne potrawy świąteczne", a na 21 sierpnia "Potrawy z ogniska - tradycyjny kociołek". 

Co ważne, aby wziąć udział w  szkoleniach, wystarczy się zgłosić telefonując pod nr: 504 327 524. Wszystkie produkty oraz niezbędne urządzenia podczas spotkania zapewnią organizatorzy. W każdym ze szkoleń może wziąć udział maksymalnie 15 osób, dlatego warto sobie wcześniej "zaklepać" termin.

ak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe