Co grozi po odejściu z Kościoła. Wydano ostrzeżenie

  • 13.06.2021, 08:13
  • News4Media
Co grozi po odejściu z Kościoła. Wydano ostrzeżenie iStock
„Zanim odejdziesz…” – taki tytuł nosi wydana przez Kościół broszura, w której znajdują się ostrzeżenia dla osób, chcących dokonać apostazji.

Ile osób w ostatnich latach odeszło z Kościoła katolickiego? Takich danych nie ma, bo Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego ostatnie podał w 2012 r. i to tylko szacunki za 2010 r. Było to wtedy 459 aktów apostazji w ciągu roku.

Ośmieliłbym się zaryzykować stwierdzenie, że obecnie mamy 4-5 krotny wzrost. Oczywiście to musi być jeszcze potwierdzone przez badania statystyczne. Mam nadzieję, że Episkopat wraz z ISKK w najbliższych miesiącach takimi danymi się podzieli.” – mówił na konferencji w Warszawie prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Właśnie na tym spotkaniu przedstawiono wydawnictwo „ Zanim odejdziesz…”. To broszura przygotowana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, a dotyczy właśnie apostazji.

Powstała w odpowiedzi na rozterki osób rozważających wystąpienie z Kościoła katolickiego oraz ze względu na liczne pytania duszpasterzy i świeckich, którzy coraz częściej spotykają się z takimi osobami. Ma ona stanowić zachętę do ponownej refleksji nad istotą wiary chrześcijańskiej i znaczenia Kościoła katolickiego. W bardzo przystępnej formie przedstawiono skutki wystąpienia ze wspólnoty wierzących, argumenty za pozostaniem w Kościele, jak również samą procedurę wystąpienia z Kościoła i sposoby powrotu na łono wspólnoty.” ­– tak jest opisywana.

Broszura jest skierowana nie tylko do osób, które rozważają apostazję, ale mogą z niej korzystać też księża, którzy spotkają się z osobami chcącymi odejść z Kościoła, bo ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL, mówił, że to problem, choć nie tak duży jak jest to przedstawiane. Tłumaczył, że zawsze były osoby, które nie czuły się członkami Kościoła katolickiego i chciały formalnie wystąpić.

Czemu w ogóle ludzie chcą zerwać te więzi? Według Kantyki coraz częściej powodem jest niezgoda na nauczanie moralne Kościoła, a chodzi głównie o aborcję. „Wzrost liczby apostatów był w 2020 r. I można to skojarzyć z narastającymi protestami ulicznymi i akcjami medialnymi ich organizatorów.” – przyznał teolog. Sprawa druga to skandale pedofilskie.

Autorzy broszury ostrzegają, co grozi osobom, które zerwą z Kościołem. „Dokonując oficjalnego, formalnego aktu apostazji, zrywamy z tym wszystkim, co jest związane z życiem Kościoła, rezygnujemy z relacji z Jezusem, z relacji z Bogiem. Odrzucamy wszystko, co Bóg objawił w Jezusie Chrystusie, aż do tego, że mówimy, iż Bóg nie istnieje, albo twierdzimy, że Bóg nie istnieje. To poważny akt, mający konsekwencje prawne i społeczne.” – mówił dr hab. Michał Wyrostkiewicz i dodał, że osoba która dokonała aktu apostazji nie może być rodzicem chrzestnym, nie może być urzędowym świadkiem ślubu kościelnego, nie może korzystać z sakramentów. „Sytuacją trudną jest także pogrzeb katolicki w przypadku takich osób.” – dodał.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Justyna
Justyna 18.10.2021, 07:36
O nie ja nie rezygnuje z Boga... rezygnuje z Kosciola ! To jest ogromna roznica!
Amadeo Sendiulo
Amadeo Sendiulo 21.06.2021, 06:57
Osoby w komentarzach twierdzą, że w Kościele Katolickim nie ma Boga i jako ateista nie mogę się z tym nie zgodzić. Sam myślę o apostazji, ale mogę też sobie nie wychodzić oficjalnie, a praktycznie i tak katolikiem nie jestem.
marek
marek 15.06.2021, 10:54
Skoro jesteśmy wolni to wystarczy zwykła decyzja, że nie zaslilamy tego szatańskiego dzieła i nawet w testamencie możemy zaznaczyć, że nie pozwalamy na szatańskie obrzędy na nas.
Dni szatana na ziemi są policzone.
Gdyby ludzie wiedzieli jak on działa już by go tu dawno nie było.
polak
polak 15.06.2021, 10:49
Jest to zwykła zakłamane dzieło szatana, którego celem jest odseparowanie nas od stwórcy którego każdy ma w sercu i nim jest.
Oszuści kłamcu i pasożyty to właśnie szatan i jego "aniołowie.
EWANGELIK
EWANGELIK 14.06.2021, 20:03
Kościół Katolicki niewiele ma wspólnego z prawdziwym BOGIEM . Kler .bałwochwalstwo są zaprzeczeniem prawdy Biblijnej .Kto czytał NOWY TESTAMENT to wie jaki ma być biskup [ żonaty ] , kult obrazów ,figur to oddawanie czci bałwanom .[ bałwochwalstwo ] . Kto opuścił tą bezbożną organizację i poznał prawdziwego Pana BOGA ten osiągnie zbawienie .
Zamoścoianin
Zamoścoianin 14.06.2021, 19:37
Bardzo dobrze, że niektórzy "zimni" katolicy odejdą od Kościoła. Zostanie nas garstka, jak przewidziano wieki temu, ale kto jest z Bogiem w Kościele, ten będzie zbawiony. Po co nam ci, którzy potrafią tylko krytykować księży, zamiast się za nich modlić. Najpierw trzeba trochę poczytać, zanim się wypowiemy w kwestii wiary. Zwykle komentują ci, którzy nie znają nawet minimum podstaw naszej wiary.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 13.06.2021, 14:41
Ja nigdy do tego kościoła nie wstąpiłem a dokonali tego ZA MNIE moi rodzice. A zatem ;- Nie muszę wychodzić. skoro nie przyszedłem.
Edward
Edward 13.06.2021, 15:03
Ja tego błędu wobec swoich dzieci nie popełniłem, dwoje wstąpiło w związek małżeński w obrządku katolickim mimo braku chrztu, komunii i bierzmowania, ale na życzenie partnera. A podobno Bóg nie bierze łapówek i nie da się przekupić jak mówi kościół, który podobno jest jego pośrednikiem ;)).
do hiPOkryty
do hiPOkryty 18.10.2021, 08:32
s do szkoły sam sięzapisałeś ?
hdkcbxl
hdkcbxl 14.06.2021, 13:57
jest coś takiego jak ślub jednostronny (jedna strona jest katolicka a druga nie)
Polka
Polka 14.06.2021, 19:33
takie śluby są ważne tylko dla strony katolickiej
Wierny
Wierny 13.06.2021, 11:11
Część wiernych jest pozostawiona samym sobie w sytuacji kryzysu - oczywiście duchowego. Dominuje tzw. akcyjnosc. Psychologizowanie zamiast nauczania z mocą. Ostatnie wydarzenia, to zamknięcie Kościołów w czasie pandemii lub ograniczenie dostępu. Sądzę, że dlatego pogłębia się to co nazywamy kryzysem.
Edward
Edward 13.06.2021, 09:17
Większych bzdur nie czytałem, od początku w kościele katolickim nie było Boga, uwalniając się od tego kościoła uwalniasz się od zła, które w nim istnieje i nim i tobą rządzi.

Pozostałe