Gm. Łukowa: Pamięci Prymasa Tysiąclecia w Osuchach

  • 11.06.2021, 06:00
  • lew
Cmentarz partyzancki w Osuchach Drogę krzyżową w intencji ojczyzny poprowadził ks. Stanisław Budzyński.
Śladami walk partyzanckich w Osuchach przeszła droga krzyżowa. Nabożeństwo odprawiono w 40. rocznicę śmierci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i 74. rocznicę jego wizyty na największym cmentarzu partyzanckim w Polsce.

29 maja 1947 r. ówczesny biskup lubelski Stefan Wyszyński podczas wizytacji parafii Łukowa odwiedził cmentarz w Osuchach, gdzie odprawił nabożeństwo. – Specjalnie wybrał się tam, aby pomodlić się nad grobami tych, którzy zginęli w walce z Niemcami i Ukraińcami – wyjaśnia Wiesława Kubów, dyrektor GOK w Łukowej. – Na to spotkanie przybyło bardzo wiele osób. Cmentarz otoczony był przez funkcjonariuszy MO i SB.

Dwa lata temu z inicjatywy Wiesławy Kubów w Osuchach powstała Partyzancka Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Prowadzi ona przez miejsca najkrwawszych starć największej bitwy partyzanckiej, a każdy z krzyży poświęcony jest konkretnemu oddziałowi walczącemu 25 i 26 czerwca 1944 r. w bitwie pod Osuchami.

Pod koniec maja drogę krzyżową w intencji ojczyzny poprowadził ks. Stanisław Budzyński, a rozważania przygotowała miejscowa młodzież. Uroczystościom przyświecały słowa zmarłego 28 maja 1981 r. Prymasa Tysiąclecia: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe