Historia piłki nożnej: Młodzieżówka w Zamościu

  • 08.06.2021, 13:00
  • MaSzt
historia piłki nożnej W 1979 r. Jerzy Łęcki (trzeci od lewej) świętował 25-lecie pracy sędziowskiej. Miał wtedy za sobą sędziowanych 750 meczów. Obok niego kapitan młodzieżowej reprezentacji Polski Marek Motyka z Wisły Kraków, późniejszy piłkarz i trener Hetmana Zamość, a następnie Józef Młynarczyk i Roman Wójcicki.
45-lecie Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (1976-2021).

W 1978 r. Zamość liczył 40 tysięcy mieszkańców, a na towarzyski mecz młodzieżowych reprezentacji Polski i Związku Radzieckiego, na stadion zamojskiego OSiR przybyło aż 10 tysięcy kibiców.

Dziennikarze żartowali, że na trybunach zasiadła czwarta część miasta. W rzeczywistości zjechali się sympatycy piłki nożnej z całego województwa zamojskiego. Cieszący się tak dużym zainteresowaniem występ najlepszych polskich piłkarzy w wieku do 21 lat miał uroczystą oprawę i szereg imprez towarzyszących. Reprezentanci obu krajów złożyli wieńce na miejscach straceń – pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny przy ul. Akademickiej i na Rotundzie. Spotykali się także z młodzieżą w zamojskich szkołach.

Przy okazji meczu odbyło się też wyjazdowe posiedzenie Wydziału Wychowania PZPN. W naradzie uczestniczyli działacze zamojskiego OZPN i innych okolicznych wojewódzkich związków piłkarskich. A nad wszystkimi wydarzeniami patronat medialny sprawowała redakcja popularnego wówczas tygodnika „Razem”. Media ogólnopolskie doceniły gościnność i umiejętności organizacyjne zaangażowanych w działalność sportową zamościan. Wychwalały dyrektora Henryka Grabczaka i innych pracowników Wydziału Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu oraz zamojskiej Wojewódzkiej Federacji Sportu. Ludzie zamojskiego sportu nie mieli wcześniej okazji do sprawdzenia się w organizacji takiego meczu – potyczka młodzieżowych reprezentacji Polski i Związku Radzieckiego była pierwszym w historii międzypaństwowym spotkaniem piłkarskim w Zamościu, nie licząc oczywiście towarzyskich potyczek klubowych.

Więcej na ten temat tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

MaSzt

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe