Zamość: Pamięci zabitych kapłanów

  • 09.06.2021, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
Rotunda Zamojska Uroczystości rocznicowe zamojscy Wołyniacy organizują co roku w drugą niedzielę czerwca.
W Zamościu odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne w 78. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Podczas nabożeństwa zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej księży zamordowanych na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów.

W niedzielę 11 lipca 1943 r. wspierane przez chłopów ukraińskich bojówki UPA napadły na 99 polskich miejscowości na Wołyniu, atakując też wiernych zgromadzonych w kościołach. To była Krwawa Niedziela. Zamordowano wówczas kilka tysięcy niewinnych osób, w tym kobiety, dzieci, starców oraz księży. Po dokonanych zbrodniach na miejsce wjeżdżali na furmankach chłopi z sąsiednich wsi ukraińskich, zabierając całe mienie pozostałe po zabitych Polakach, a budynki palono, by uniemożliwić ponowne osiedlenie. To było apogeum ukraińskiego ludobójstwa. Uroczystości rocznicowe zamojscy Wołyniacy organizują co roku w drugą niedzielę czerwca.

Z imienia i nazwiska

Uroczystości, na które zaprasza Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu, rozpoczną się 13 czerwca o godz. 12 w kościele garnizonowym pw. św. Jana Bożego przy ul. Wojska Polskiego. – Ważnym wydarzeniem będzie tego dnia odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej z imienia i nazwiska 18 księży katolickich, którzy zginęli na Wołyniu wyłącznie z rąk banderowców – mówi Janina Kalinowska, szefowa zamojskich Wołyniaków.

Więcej szczegółów tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe