Zamość: Burza w sprawie patrona ronda

  • 08.06.2021, 06:51
  • Mariusz Parol
Nowe rondo w Zamościu. Mieszkańcy chcieli nazwać rondo im. gen. Hallera, a wiceprzewodniczący Rady Miasta imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Na razie rondo pozostanie bez patrona.
Kilkuset mieszkańców trzech osiedli wybrało patrona nowego ronda, ale to rada miejska decyduje, kto nim zostanie

Mieszkańcy osiedli Kilińskiego, Orzeszkowej-Reymonta i Powiatowej wybrali gen. Józefa Hallera na patrona ronda u zbiegu ulic Lubelskiej, Wojska Polskiego, Marszałka Piłsudskiego i Wiejskiej. Ale podczas ostatniej sesji rady miasta wiceprzewodniczący Dariusz Zagdański złożył wniosek, aby to rondo nazwać imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Ponad godzinę trwała burzliwa debata, aż wycofano ten punkt z porządku obrad.

Problem z nadaniem nazwy nowemu rondu jest też w Hrubieszowie <<<< CZYTAJ.

Sprawa nadania imienia rondu u zbiegu ulic Lubelskiej, Wojska Polskiego, Marszałka Piłsudskiego i Wiejskiej stała się jednym z bardziej zapalnych punktów ostatniej sesji Rady Miasta Zamościa. Mieszkańcy tych osiedli wybrali za patrona gen. Józefa Hallera, dowódcę 2 Brygady Legionów Polskich i twórcę "Błękitnej Armii". Projekt uchwały w sprawie nadania imienia rondu został przygotowany pod obrady rady. Wydawało się, że głosowanie będzie jedynie formalnością. Tymczasem wiceprzewodniczący RM Dariusz Zagdański przed głosowaniem złożył wniosek formalny, aby rondu nadać imię Marii i Lecha Kaczyńskich.

Radny Sławomir Ćwik zarzucił wiceprzewodniczącemu, że tym wnioskiem usiłuje się lansować.

Więcej o przebiegu dyskusji w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ulik
Ulik 12.06.2021, 05:11
Co się z ludzmi dzieje,czy ciągle,wszędzie będą powielać te same pomysły nadawania nazw tych samych osobistości.Jest wielu zasłużonych,tylko trzeba chcieć zaproponować,pozwolić mieszkańcom na proste głosowanie,nie mącić i będzie dobrze.
Gość
Gość 09.06.2021, 19:07
A co zrobił Kaczyński, znany z tego że zginął w Smoleńsku xDD
Arek
Arek 09.06.2021, 17:16
Kaczyńscy nie zasługują na patrona zamojskiego ronda.
ja
ja 09.06.2021, 13:43
Teń Ćwik mnie rozbraja, dosłownie. Chyba nie ma innego radnego, który właśnie na każdej sesji by się próbował tak lansować jak on. Ale to innym zarzuca lansowanie. Cóż pomysł z nazwą ronda może i nie trafiony, dlatego też go wycofali - cóż każdemu może zdarzyć się nietrafiony pomysł, ale kwik ewidentnie próbuje na tym zbić swoją karierę.
JanekA
JanekA 08.06.2021, 19:56
Rondo im. Jana Machulskiego!
anty
anty 08.06.2021, 12:05
Mam bardziej godne propozycje: "Rondo ZAMACHU smoleńskiego" "Rondo złamanej brzozy" ewentualnie " Rondo wschodnio-ściennego ciemnogrodu im. Kaczyńskich" Amen
Ryś
Ryś 08.06.2021, 10:21
Może Pan Zagdanski pisowiec zbożej łaski zmieni nazwę miasta na Kaczogród ma być rondo Hallera i tyle w temacie
Ryś
Ryś 08.06.2021, 10:21
Może Pan Zagdanski pisowiec zbożej łaski zmieni nazwę miasta na Kaczogród ma być rondo Hallera i tyle w temacie
L11A
L11A 08.06.2021, 09:51
Pan Zagdański nie może uzurpować sobie prawa do lekceważenia opinii mieszkańców. Mieszkam przy tej ulicy od urodzenia od wielu, wielu dziesięcioleci i głosując na patrona Hallera miałem przekonanie, że żyjemy w demokratycznym kraju to jest takim, w którym szanuje się wyniki obywatelskich wyborów. Dla szanowanej przeze mnie pary prezydenckiej można spokojnie znaleźć inną ulicę bądź rondo, których niedługo w Zamościu sporo przybędzie.
pixi
pixi 08.06.2021, 15:23
Spokojnie mieszkańcy. Radny Zagdański będzie zabiegał o Waszą opinię podczas następnych wyborów :-)

Pozostałe