Dekomunizacja w Biłgoraju: Gesing zostaje

  • 04.06.2021, 05:53
  • Leszek Wójtowicz
Ulica Romana Gesinga Biłgoraj Roman Gesing jest patronem ulicy na osiedlu Leśnik w Biłgoraju.
Choć działał w PRL i należał do ZSL, to jednak nie zniknie z mapy Biłgoraja. Wojewoda lubelski uznał wyjaśnienia władz miasta i odstąpił od dekomunizacji ul. Romana Gesinga w Biłgoraju.

Chodzi o sprawę, która zaczęła się w marcu, gdy wojewoda lubelski Lech Sprawka otrzymał z IPN opinię dotyczącą niezgodności nazwy biłgorajskiej ulicy z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gmin, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

Wojewoda lubelski przekazał opinię burmistrzowi Biłgoraja i przewodniczącemu Rady Miasta Biłgoraj, zwracając się o zajęcie stanowiska. W odpowiedzi burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan poinformował Lecha Sprawkę, że nie zamierza występować do radnych z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy. Dodał, że w opinii IPN nie ma żadnych argumentów, które pozwalałoby uznać Gesinga za symbol komunizmu lub propagatora tego ustroju.

„Z uzasadnienia IPN nie wynika, żeby w życiorysie Romana Gesinga występowały fakty kompromitujące jego osobę. Brak jest jakichkolwiek informacji na temat współpracy R. Gesinga z tajnymi służbami PRL, z żadnego zdania nie wynika, żeby ktokolwiek doznał krzywdy spowodowanej jego działaniami” – napisał burmistrz, dodając, że Roman Gesing był jednym ze współzałożycieli BCh, a także że dzięki niemu w mieście do tej pory funkcjonuje Technikum Leśne, które jest wizytówką Biłgoraja.

Więcej szczegółów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe