Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. A co z certyfikatami?

  • 02.06.2021, 07:15
  • Opr. ak
Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. A co z certyfikatami? Fot. Katarzyna Link/Lubelski Urząd Wojewódzki
Od poniedziałku, 7 czerwca do Narodowego Programu Szczepień włączone zostaną dzieci między 12 a 15 rokiem życiem. Wcześniej możliwość podawania tej grupie wiekowej preparatów firmy Pfizer zatwierdziła Europejska Agencja Leków, a zaraz po tym pozytywną rekomendację w tym temacie wydała Rada Medyczna przy premierze.

Na początek, szczepienia nastolatków mają się odbywać w punktach szczepień, a od września, jeśli będzie zainteresowanie, również w szkołach.

–  Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku od 7 do 12 lat.  Wyniki mają być znane we wrześniu. Jeśli będą one pozytywne, to rząd również w oparciu o rekomendację Rady Medycznej przy prezesie Mateuszu Morawieckim będzie decydował o dopuszczeniu tej grupy dzieci do szczepień – poinformował Michał Dworczyk, pełnomocnik ds. szczepień, szef KPRM.

– Już w czerwcu rozpoczniemy akcję informacyjną w szkołach – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Do tej pory w Polsce wykonano ponad 20 mln szczepień. Rządzący zachęcają do rejestracji nie tylko młodych, ale każdego uprawnionego.

Zaszczepieni, poza ochroną przed COVID-19 zyskają coś jeszcze. A mianowicie możliwość swobodnego podróżowania po Unii Europejskiej. Zapewnić to ma unijny certyfikat. Dokument będzie powszechnie wydawany w Europie od 1 lipca. W Polsce jest do pobrania już teraz. Certyfikat jest wystawiany każdej osobie powyżej 12 roku życia, która przyjęła szczepionkę lub przeszła chorobę albo ma negatywny wynik testu na Covid-19.

Co ważne, zaszczepieni mogą certyfikat pobrać w 14 dni po przyjęciu drugiej dawki bądź jednodawkowego preparatu Johnson&Johnson.

Dokument można uzyskać przez: Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP (po 25 czerwca), aplikację mObywatel (po 25 czerwca). Takie zaświadczenie w formie papierowej powinny wydawać także punkty szczepień, ale również lekarze i pielęgniarki w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

Jaka jest Wasza opinia na temat szczepień? Wypowiedzcie się w naszej ankiecie:

 

Opr. ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe