50 dni urlopu dla nauczyciela. Kto na tym straci, kto zyska?

  • 02.06.2021, 14:02
  • News4Media
50 dni urlopu dla nauczyciela. Kto na tym straci, kto zyska? News4Media
Rząd planuje przyznać wszystkim nauczycielom 50 dni wolnego w ciągu roku do wykorzystania w czasie, gdy nie ma lekcji. Dziś wśród pedagogów jest z tym bardzo różnie.

Nauczyciele samorządowi zatrudnieni w przedszkolach czy dyrektorzy placówek oświatowych mają 35 dni urlopu wypoczynkowego. Pozostali – jak wylicza „Dziennik Gazeta Prawna” – mogą liczyć nawet na 3 miesiące. Chodzi o to, że do przysługującego im urlopu można dodać dni wolne od zajęć. A to przecież wakacje, ferie zimowe, kościelne rekolekcje i inne tego typu jak tzw. „dni dyrektorskie”, które zarządza się w przypadku długich weekendów.

Resort edukacji chce jednak ukrócić takie sytuacje. Zaproponował związkowcom, aby do nowelizacji Karty nauczyciela wpisać, że nauczyciel szkół feryjnych (samorządowych) ma prawo do 50 dni roboczych udzielanych zgodnie z planem urlopów. Nie mógłby jednak wybrać dowolnego dnia w ciągu roku (jak jest w przedszkolach), ale tylko te wolne od zająć dydaktyczno-wychowawczych.” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Kto na tym skorzysta? Nauczyciele i związkowcy mówią, że nikt i wyliczają, że każdy z nauczycieli straci na tym rocznie 6 dni wolnego. Dlatego zdania na temat planu MEN są raczej nieprzychylne. Dyrektorzy i pedagodzy zastanawiają się, jak miałoby to być rozwiązane. „Załóżmy, że będzie 50 dni roboczych wolnego dla nauczycieli uczących w szkołach. Dziś mamy 45 dni roboczych wakacji, 10 dni roboczych ferii zimowych, nie wspominając już o wolnych 'dniach dyrektorskich'. Czy to znaczy, że nauczyciele po wykorzystaniu tych 50 dni mają przychodzić do placówki i np. porządkować swoje miejsce pracy, a może przełożeni wymuszą na nich wypisanie wniosku urlopowego kosztem krótszych ferii lub wakacji.”– zastanawia się cytowany w artykule Sławomir Wittkowicz, przewodniczący WZZ „Forum-Oświata”.

Możliwe, że - jeśli zmiany zostaną zaakceptowane - wejdą w życie już w 2022 roku.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kredo nauczyciela
Kredo nauczyciela 06.06.2021, 08:52
Im gorzej uczysz tym więcej na korkach zarobisz.
Franek
Franek 03.06.2021, 19:22
Najlepiej zlikwidować nauczycieli? Tak wynika z komentarzy. Najbardziej uprzywilejowana grupa to samorządowcy, dyrektorzy, burmistrze, prezydenci miast, wójtowie, działacze polityczni, przedsiębiorcy zkolegowani z władzą. Przeczytać oswiadczenia majątkowe, które publikowane są na stronach powiatów, miast i gmin. Przeciętny belfer, który nie ma układów musi solidnie pracować. Lepiej przyjrzeć sie fundacjom i stowarzyszeniom. To jest dopiero eldorado. Nie czepiajcie się jedni drugich, bo komuś na tym zależy. Tak lepiej rządzić.
ja
ja 02.06.2021, 17:55
Najbardziej uprzywilejowana grupa społeczna. Niech zlikwidują kartę nauczyciela i zatrudniają ich na etat. Zobaczyli by wówczas co znaczy normalna praca.
Endriu
Endriu 03.06.2021, 00:45
Popieram w 100 procentach

Pozostałe