Ksiądz porównał szczepienia do eksperymentów nazistów. Kościół reaguje

  • 01.06.2021, 13:29
  • News4Media
Ksiądz porównał szczepienia do eksperymentów nazistów. Kościół reaguje YouTube screen
Władze kościelne potępiają ks. prof. Tadeusza Guza. Duchowny krytykuje obostrzenia w kościołach, a szczepienia porównuje do nazistowskich eksperymentów.

Ks. prof. Tadeusz Guz to wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (w filii w Stalowej Woli), o którym jest głośno już od kilku lat za sprawą publicznych wystąpień duchownego. Filmy z księdzem można zobaczyć na YouTube, jest także zapraszany do TV Trwam w roli eksperta. Niemal każdy wykład Guza wzbudza kontrowersje. Tak było już w 2017 r., kiedy środowiska ekologów chciały odsunięcia go od prowadzenia zajęć ze studentami. Powodem było nazwanie przez niego ekologii „odmianą zielonego nazizmu”.

Równie duże emocje wzbudziły słowa, kiedy ksiądz mówił o mordach rytualnych, popełnianych przez Żydów. Wówczas zaprotestowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która zaapelowała do lubelskiego metropolity abp. Stanisława Budzika i ówczesnego rektora ks. prof. Antoniego Dębińskiego o podjęcie surowych kroków dyscyplinujących. Sprawa trafiła do uczelnianego rzecznika dyscyplinarnego, ale postępowanie zostało umorzone. PRCiŻ złożyła zażalenia na tę decyzję, ale rzecznik nie zmienił stanowiska.

Teraz ksiądz Guz znowu ma kłopoty. Ostatnio media nagłośniły jego wypowiedzi dotyczące pandemii. Szczepienia porównywał do zbrodni nazistów i mówił, że rząd, wprowadzając limity wiernych w kościołach, współpracuje z diabłem. „Zakazami, do których państwo nie ma prawa, kompletnie się nie przejmujcie. Róbcie to, do czego was Bóg powołuje. A jak was zapytają jakieś służby, dlaczego pracujecie, skoro jest zakaz, to powiedźcie, że 'my pracujemy dla Boga, a nie dla diabła jak wy'. Trzeba od razu się powołać i od razu użyć najmocniejszego argumentu, 'my jesteśmy na Ziemi, aby pełnić wolę bożą. Jak wy pełnicie wolę diabła, to pełnijcie, to pogrążycie siebie w piekle i państwo polskie w piekle. A my chcemy Polski niebiańskiej, bożej'. Dlatego naszym zadaniem jest pełnić wolę bożą, a nie zamykać domy, kościoły, firmy. Co to za absurd? Istny diabeł przechadza się bez ograniczeń na ziemi polskiej. Trzeba się temu sprzeciwić, ale nigdy nie obrażając nikogo jako człowieka.” – mówił podczas jednej z mszy.

Właśnie na takie słowa zareagowała lubelska kuria i KUL. Wydały wspólne oświadczenie, w którym jasno jest zaznaczone, że ani lubelski arcybiskup, ani rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II nie zgadza się z opiniami księdza Guza. „Zgodnie z nauczaniem społecznym Kościoła, obowiązkiem każdego obywatela  jest przestrzeganie przepisów państwowych, które mają na celu dobro wspólne.” – napisano. Dodatkowo autorzy oświadczenia podkreślają, że wykorzystywanie autorytetu kapłana oraz profesora do promowania „postaw stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia" jest nadużyciem i trzeba je traktować jako skrajnie nieodpowiedzialne. „Osoby zachęcające do zachowań zagrażających życiu i zdrowiu, a tym samym sprzecznych z piątym przykazaniem Dekalogu, nie reprezentują świata akademickiego, ani tym bardziej Kościoła.” – czytamy w oświadczeniu.

Na razie nie wiadomo, czy kuria i uczelnia wyciągną wobec duchownego jakieś konsekwencje.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kucharka
kucharka 04.06.2021, 14:11

A ja pieprzęm ziołowym tę pandemię, na początku uległam strachowi, a potem zaczęłam regularnie uczęszczać w niedzielnych mszach w mojej parafii, zawsze jest dużo ludzi i jak do tej pory nikt nie dostał koronaświrusa....
Kremówkuj z tym
Kremówkuj z tym 04.06.2021, 11:43
I potem dziw, że młodzi odsuwają się od kościoła albo wg wiary. Mnie jakoś to nie dziwi...
Min Garnek
Min Garnek 02.06.2021, 09:46
Jaka Uczelnia taki ks profesor
Zamościanka
Zamościanka 02.06.2021, 08:25
To akurat jeden z najmądrzejszych i odważnych księży w ogóle. Tacy duchowni jak chociażby o. Augustyn Pelanowski, o. Aleksander Posacki, arc. Vigano, ks. Jan Paweł Lenga są niewygodni, tylko dla kogo? Przecież to wierni słudzy kościoła katolickiego, tradycjonaliści. Oby żyli jak najdłużej!
zamojski prawnik
zamojski prawnik 01.06.2021, 23:03
Akurat wypowiedź ks. prof. o mordach rytualnych dokonywanych przez żydów była prawdziwa. Oskarżający "rozbili się" o rzecznika dyscyplinarnego że swoimi zarzutami zaraz po tym jak ksiądz zaproponował zorganizowanie debaty na uczelni w której zapowiedział, że przedstawi dowody. Od razu ci hejterzy i pieniacze odpuścili bo bali się kompromitacji.
Swoją drogą, sam znalazłem dowody na potwierdzenie słów księdza profesora. Szukajcie w archiwach wyroków sądów karnych II RP. Znajdziecie, czy to z Warszawy czy innych miast. Znalazłem np. jeden z Warszawy w 1920-którymś, gdzie w sentencji wyroku zapisano, że skazuje się obywatela II RP o żydowskim imieniu i nazwisku za popełnienie okrutnego mordu związanego z rytuałem religijnym judaizmu. Jest? Jest. Mi znalezienie dowodów potwierdzających twierdzenie ks. prof. zajęło jakieś 15 minut.
Swoją drogą, redakcja mogła by pokusić się o to samo, może wówczas artykuł byłby skonstruowany mniej tendencyjnie.
Z
Z 03.06.2021, 01:22
"Ci" zajęło tylko 15 minut znalezienie jakiejś, być może, tendencyjnej sentencji? Moje gratulacje!
Leis
Leis 01.06.2021, 20:04
Ma słuszność. Dwóch wybitnych naukowców, tak w tej kwestii wypowiada się: wirusolog niejaki Didier Raoult, kierujący Śródziemnomorskim Instytutem Chorób Zakaźnych w Marsylii czy jeszcze inny Francuz Luca Montagnier (laureat nagrody Nobla za odkrycie wirusa HIV - to on rok temu powiedział, że wirus został zmodyfikowany w laboratorium za co uznany został za płaskoziemca, a dzisiaj piszą już o tym wszystkie światowe media).

Pozostałe