Mjr Stanisław Prus ps. „Adam” patronem zamojskich Terytorialsów

  • 01.06.2021, 11:06
  • kpt. Damian Stanula, rzecznik 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Mjr Stanisław Prus ps. „Adam” patronem zamojskich Terytorialsów Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej
25 Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty otrzymał imię mjr. Stanisława Prusa ps. „Adam”. Będzie również kultywować tradycje 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej 1943-1944.

Nadanie tradycji i patronów pododdziałom 2 LBOT było pierwszą tego typu uroczystością w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ceremonia odbyła się w dniu 23 maja 2021 roku w Lublinie, podczas obchodów święta 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 maja 2021 r. z rąk ppłk. Daniela Błotko, zastępcy Dowódcy 2 LBOT, odebrał Dowódca Batalionu ppłk Wojciech Brykner.

Na mocy tej decyzji 25 Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu przejął i będzie kultywować tradycje 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej 1943-1944. Ponadto, otrzymał imię mjr. Stanisława Prusa ps. „Adam” oraz nazwę wyróżniającą „Zamojski”. Było to podniosłe i bardzo ważne wydarzenie w historii zamojskich Terytorialsów.

Uroczystość po raz kolejny pokazała, jak ważna dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest pamięć oraz przywiązanie do tradycji i lokalnych bohaterów. Hołdując tradycji i pamięci bohaterów poległych w obronie Ojczyzny, żołnierze WOT dbają o miejsca, które upamiętniają ich życie i zasłużony odpoczynek, a także troszczą się o to, by zawsze żywo pozostawali w pamięci kolejnych pokoleń. 

Tradycje, patronów oraz nazwy wyróżniające tego dnia przyjęły również pozostałe bataliony wchodzące w skład 2 Lubelskiej Brygady OT – lubelski, dębliński, bialski oraz chełmski.

Sylwetka patrona 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty

Mjr Stanisław Prus ps. „Adam” to wybitna postać zamojskiej konspiracji AK. Urodził się 18 lutego 1905 roku w Siennicy Różanej w powiecie Krasnystaw. Kapitan piechoty Wojska Polskiego, komendant obwodu zamojskiego ZWZ-AK, dowódca Oddziałów Dywersji Bojowych. Uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari klasy V oraz Krzyżem Walecznych.

W kampanii wrześniowej pełnił funkcję I adiutanta pułku. Walczył, m.in. w bitwie pod Broniną i Rytwianami. Był jeńcem wojenny w obozie na Dębiu. Po zwolnieniu wstąpił do ZWZ w Krasnymstawie. Jesienią 1940 objął stanowiska komendanta obwodu zamojskiego ZWA-AK i inspektora Inspektoratu Zamość AK. Brał udział w licznych potyczkach i bitwach, a także walkach obronnych w ramach akcji „Wicher I” i ,,Wicher II” wymierzonych w ruch partyzancki. Uczestniczył, m.in. w bitwie pod Osuchami, uznanej za jedną z największych bitew partyzanckich w Polsce okresu II wojny światowej.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Zamojszczyzny mjr Prus przeniósł się do Lublina, gdzie w ukryciu kierował podległą strukturą. W połowie listopada 1944 został aresztowany przez NKWD w kotle przy ul. Czeskiej i uwięziony. Okoliczności aresztowania i śmierci pozostają niewyjaśnione. Jest wiele wersji tych wydarzeń - według jednej z nich został zamordowany w grudniu 1944 na zamku lubelskim.

kpt. Damian Stanula, rzecznik 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
rezerwista
rezerwista 05.06.2021, 11:03
Parodia wojska za duże pieniądze .
Swojak
Swojak 02.06.2021, 03:15
Cześć i chwała bohaterom!

Pozostałe