Rozdzwoniły się telefony od oszustów. Nikt nie dał się nabrać

  • 01.06.2021, 10:00
  • ak
Rozdzwoniły się telefony od oszustów. Nikt nie dał się nabrać Fot. pixabay.com
Czasem rozmówca podawał się za wnuka, kiedy indziej za syna albo jeszcze innego krewnego. Pięcioro mieszkańców Zamościa w sobotę odebrało telefony od takich osób. Na szczęście, wszyscy wykazali się czujnością i nikt oszustom nie dał się nabrać.

91-letnia zamościanka odebrała telefon od mężczyzny podającego się za jej wnuka. Rozmówca stwierdził, że spowodował wypadek. Mówił, że zdoła uniknąć konsekwencji, jeśli wpłaci 160 tys. zł. Gdy babcia pytała o szczegóły, udzielał wymijających odpowiedzi i tym wzbudził podejrzenia kobiety. 91-latka skontaktowała się z prawdziwym wnukiem i miała już pewność, że ktoś usiłował ją oszukać.

Podobny telefon odebrał 65-latek z Zamościa. Tym razem telefonował "syn". Opowiedział podobną historię i poprosił o 40 tysięcy złotych. Chcąc się uwiarygodnić przekazał telefon rzekomemu policjantowi, który potwierdził jego udział w wypadku. Na szczęście zamościanin nie uwierzył i żadnych pieniędzy nie przekazał.

Takich sytuacji było w Zamościu więcej.

– Za każdym razem oszuści podawali się za członków rodziny i prosili o pomoc finansową. Wszyscy wykazali się czujnością. Nikt nie stracił oszczędności. Łącznie dyżurny zamojskiej komendy otrzymał 5 tego takich zgłoszeń – podsumowuje asp. Katarzyna Szewczuk z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Apeluje przy tej okazji o ostrożność i rozsądek.

– Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy przechowywanych w domu lub tych zgromadzonych na koncie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów i nie decydujmy się na finansowe wsparcie osób, które w rozmowie telefonicznej proszą nas o pomoc. Zawsze weryfikujmy otrzymywane informacje poprzez kontakt z członkiem rodziny, za którego podaje się rozmówca. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy zadzwonić na numer alarmowy 112 – podpowiada.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe