Roztropny mężczyzna nie dał się oszukać

  • 28.05.2021, 13:00
  • ak
Roztropny mężczyzna nie dał się oszukać Fot. pixabay.com Mężczyzna przeczytał sms od oszustów, ale postanowił tę wiadomość zweryfikować.
PGE: Na dzień 27.05 zaplanowano odłączanie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3.46 złotych – sms tej treści otrzymał 38-latek z powiatu biłgorajskiego. Nie uwierzył. I bardzo dobrze.

Mężczyzna był jedną z wielu osób w całej Polsce, które właśnie w ten sposób próbowali nabrać oszuści. Do wiadomości o planowanym wyłączeniu energii i konieczności wpłaty niewielkiej kwoty dołączali też link. Kliknięcie w niego powodowało, że z konta znikały pieniądze.

38-latek był jednak roztropny. Zanim zlecił przelew, sprawdził swoje rachunki i zatelefonował na infolinię PGE. Tam dowiedział się, że jest to próba oszustwa. Wtedy zgłosił sprawę policji.

Mundurowi chwalą ostrożnego obywatela i do wszystkich apelują o taki rozsądek. Przypominają, że pomysłowość oszustów nie ma granic. Przestępcy tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn, dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół.

– Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Jeśli otrzymamy SMS o zaległości i mamy wątpliwości czy tak jest faktycznie skontaktujmy się z usługodawcą przez infolinię i potwierdźmy, że faktycznie mamy jakieś zadłużenie. Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas płatności online a także o tym, że żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu weryfikacji – podkreśla Joanna Klimek, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe