Zamość: Studenckie seminarium o straży granicznej

  • 27.05.2021, 10:00
  • Materiał nadesłany
Zamość: Studenckie seminarium o straży granicznej Fot. UPZ Pracownia bezpieczeństwa narodowego UPZ.
We wtorek 25 maja odbyło się studenckie seminarium naukowe online pt. „Geneza powstania i współczesność Straży Granicznej w Rzeczypospolitej Polskiej”, którego organizatorem był Zakład Bezpieczeństwa Narodowego Uczelni Państwowej w Zamościu wraz z kołami naukowymi funkcjonującymi na kierunku bezpieczeństwo narodowe – Kołem Naukowym Bezpieczeństwa Narodowego, Kołem Młodego Stratega i Studenckim Kołem Stosunków Międzynarodowych.

Wydarzenie otworzył rektor UPZ dr hab. Andrzej Samborski, który powitał uczestników i pogratulował inicjatywy. Złożył również życzenia funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy niedawno obchodzili swoje święto.

Seminarium prowadził wykładowca na kierunku bezpieczeństwo narodowe w UPZ ppłk SG dr Ryszard Suduł. Jako pierwszy głos zabrał kpt. SG dr Grzegorz Zaręba, który przedstawił rys historyczny Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Następnie o patronach NOSG i podległych Oddziałowi jednostkach opowiedział ppłk SG dr Stanisław Dubaj z UPZ, były funkcjonariusz Straży Granicznej. Rolę i miejsce NOSG w systemie ochrony granic RP przybliżył uczestnikom seminarium ppłk dr Ryszard Suduł. Po wystąpieniach wykładowców i gości, referaty zaprezentowali studenci Uczelni – Dagmara Chrzanowska, Anna Litwińczuk, Anna Majder, Marcin Hać, Rafał Chrzanowski.

- Straż Graniczna jest systematycznie przekształcana. Znaczące zmiany, m.in. w zakresie infrastruktury, nastąpiły wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, a następnie do Układu z Schengen. Formacja stała się nowoczesną, wyspecjalizowaną służbą graniczno-imigracyjną o charakterze policyjnym, odpowiedzialną za dokonywanie odpraw granicznych, ochronę granicy zewnętrznej Unii Europejskiej/strefy Schengen, zwalczającą przestępczość transgraniczną oraz przestępczość uwzględniającą udział cudzoziemców. Można stwierdzić, że granice RP są bezpieczne, a funkcjonującą w obecnym kształcie Straż Graniczną należy uznać za formację na miarę XXI wieku, należycie przygotowaną do wypełniania powierzonych jej zadań - podsumował dyskusję ppłk dr Ryszard Suduł.

Uczelnia Państwowa w Zamościu prowadzi bezpłatne studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Obecnie UPZ czeka na decyzję ministerstwa w sprawie uruchomienia studiów II stopnia (magisterskich) na tym kierunku.

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe