Cmentarz zostanie odnowiony (TYLKO W GAZECIE)

  • 28.05.2021, 07:06
  • Wioletta Dudek
Cmentarz zostanie odnowiony (TYLKO W GAZECIE) Zbigniew Łoś, prawnuk Jana
Najprawdopodobniej w czerwcu lub lipcu rozpoczną się prace na cmentarzu wojennym w Rzeczycy.

W Rzeczycy, na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej spoczywają żołnierze z Węgier, Rosji i Austrii oraz trzech mieszkańców Tarnoszyna. Grobami Polaków opiekują się ich rodziny i parafia w Ulhówku. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Robim Co Możem, groby zostaną odnowione i ustawione nowe upamiętnienia. 

 – Żołnierze, którzy spoczywają na tym cmentarzu polegli w bitwach pod Tarnoszynem w dniach 27-28 sierpnia 1914 roku. Węgrzy służyli w 31 pułku piechoty Honwedu. Większość z nich pochodziła z Vesprem. Austriacy to 1. pułk  tyrolskich strzelców cesarskich oraz 27 batalion landhwery, a Rosjanie, to 137 i 138 pułk piechoty – precyzuje Mariusz Skorniewski, prezes Robim Co Możem Ulhówek. 

Na cmentarzu w Rzeczycy we wspólnej mogile leżą też szczątki Ukraińca i trzech Polaków, którzy byli pomocnikami żandarma austriackiego i zginęli w 1914 roku. 

– Mój pradziadek Jan Łoś, tak jak pozostali Polacy, pochodził z Tarnoszyna. To około 5 kilometrów od Rzeczycy. Nie wiem skąd się tam wziął ani w jakich okolicznościach zginął. Pamiętam tylko jak tata mówił, że oni zostali pobici czy pokłuci pod kopicą siana. To już była granica między zaborem rosyjskim a austriackim. Podobno któryś strzelał, w samoobronie, ale oni nie mieli wojskowego przeszkolenia i zginęli, według tego co napisano na tablicy 8 sierpnia 1914 roku z rąk Rosjan – mówi Zbigniew Łoś.

Więcej na ten temat tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Wioletta Dudek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin
Marcin 02.06.2021, 20:51
Też groby Polaków poległych w II wojnie światowej i zamordowanych przez okupantów niemieckich proszę odnowić! Nie tylko wojska zaborcze.
Hołos z Chołmszczyny
Hołos z Chołmszczyny 29.05.2021, 19:37
Brawo Mariusz!

Pozostałe