Tak ma wyglądać praca zdalna. Zwrot kosztów i 12 dni okazjonalnych

  • 21.05.2021, 07:14
  • News4Media
Tak ma wyglądać praca zdalna. Zwrot kosztów i 12 dni okazjonalnych fot. News4Media
12 dni w roku na pracę zdalną na wniosek pracownika czy zwrot kosztów za wykorzystywany internet i prąd w domu - między innymi takie zapisy znalazły się w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie.

Od ponad roku wiele firm czy instytucji korzysta z możliwości pracy zdalnej. Obecnie regulowana jest ona wyłącznie na podstawie tzw. ustawy covidowej z marca 2020 roku. Zgodnie z przepisami, które się w niej znajdują, pracodawcy mogą wysłać swoich pracowników na pracę zdalną w trakcie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, a także do trzech miesięcy po ich ustaniu. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie tą formą wykonywania czynności zawodowych, ministerstwo zdecydowało o wprowadzeniu jej na stałe do przepisów Kodeksu pracy.

Wprowadzone zmiany obejmą wszystkich pracowników i pracodawców, do których zastosowanie znajdują powszechne przepisy prawa pracy. Co zostanie zawarte w nowelizacji?

Główne rozwiązania zawarte w projekcie:

  • praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania,
  • pracodawca będzie zobowiązany:

- dostarczyć pracownikowi materiały i narzędzia pracy niezbędne do wykonywania pracy z domu,

- pokryć koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej (przede wszystkim związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją udostępnionych narzędzi, a także koszty energii elektrycznej oraz dostępu do łączy telekomunikacyjnych),

- zapewnić pracownikowi pomoc techniczną i szkolenia w zakresie obsługi narzędzi pracy,

  • praca zdalna będzie mogła być wykonywana z wykorzystaniem narzędzi własnych. W takim przypadku obie strony stosunku pracy będą mogły zawrzeć porozumienie określające zasady ich wykorzystywania, pracownikowi będzie przysługiwał za to ekwiwalent (lub ryczałt) w wysokości ustalonej przez strony,
  • na wniosek pracownika praca zdalna będzie mogła być wykonywana także w sposób okazjonalny (w wymiarze 12 dni w skali roku kalendarzowego),
  • zgłoszenie pracodawcy wypadku przy pracy zdalnej będzie oznaczało wyrażenie zgody na przeprowadzenie oględzin miejsca wypadku.

„Projekt jest przygotowany, skonsultowany z Radą Dialogu Społecznego. Wykorzystuje także doświadczenia zdobyte przy stosowaniu rozwiązań prawnych dotyczących telepracy i pracy zdalnej, którą wprowadziła specustawa covidowa. Dzisiaj kierujemy go do konsultacji ustawowych.” - poinformowała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Następnym krokiem będzie skierowanie projektu do Sejmu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe