Gang rozbity. Produkowali i handlowali papierosami

  • 19.05.2021, 10:18
  • Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG
Gang rozbity. Produkowali i handlowali papierosami Fot. NOSG
W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją, przemytem i obrotem wyrobami tytoniowymi, bez polskich znaków akcyzy, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie zatrzymali osiem osób. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu wraz z Placówką Straży Granicznej w Lublinie.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od 5 stycznia 2018 r. do  28 września 2020 r., w Łodzi, Zgierzu, Stalowej Woli, Radomiu, Zamościu działała zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na produkcji, przemycie i obrocie wyrobami akcyzowymi bez polskich znaków, w postaci papierosów różnych marek o wielkiej wartości rynkowej 14 023 361,42 zł oraz 171,5 kg tytoniu, wartości rynkowej 81 479,65 złotych.

Ustalono, że sprawcy narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego wielkiej wartości w kwocie 13 398 111 złotych. W sprawie dokonano szeregu przeszukań, ujawniając wyroby tytoniowe o wartości około 100 000 złotych. Zabezpieczono środki finansowe w kwocie 95 000 złotych oraz mienie ruchome o łącznej wartości 73 000 złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec czterech osób zatrzymanych, Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował na wniosek prokuratora środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych czterech osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w postaci dozorów policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w kwotach do 10 000 złotych.

Dariusz Sienicki, rzecznik NOSG

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe