Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 04:49
Reklama

Reaktywacja z wątpliwościami (TYLKO W GAZECIE)

Jeśli plan uda się zrealizować, to od 1 września znowu będzie działać Akademia Zamojska.
Reaktywacja z wątpliwościami (TYLKO W GAZECIE)
Ponieważ powrót do budynku historycznej Akademii Zamojskiej póki co nie jest możliwy, poseł Zawiślak chciałby, by w niedługim czasie uczelnia znalazła swoją siedzibę w położonym po sąsiedzku Pałacu Zamoyskich.

Autor: Fot. Wikimedia Commons

Ponowne uruchomienie w Zamościu Akademii Zamojskiej to idea, której krytyków na próżno by szukać. Jednak projekt ustawy o jej utworzeniu wywołał wiele emocji i ostrych komentarzy.

Klamka jeszcze nie zapadła, ale jest już zielone światło do tego, by poselski projekt ustawy o reaktywacji Akademii Zamojskiej, złożony przez posła Sławomira Zawiślaka trafił pod obrady Sejmu. Parlamentarna Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży w zeszłym tygodniu zaopiniowała go pozytywnie. 

(...)

Zanim przystąpiono do głosowania nad projektem, odbyła się dyskusja, podczas której ze strony parlamentarzystów opozycji padło wiele słów krytyki. Ich uwagi odnosiły się nie tyle do pomysłu, co raczej do trybu tworzenia Akademii Zamojskiej.

(...)

Głos podczas obrad zabrał dr hab. Andrzej Samborski, rektor Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Jego wystąpienie było bardzo emocjonalne. Rektor podkreślał fakt, że ustawa nie była konsultowana ze społecznością akademicką i nikt o opinię na jej temat nie wystąpił. – Projekt tej ustawy budzi nasze zdumienie i niedowierzanie – stwierdził kategorycznie Samborski.

Skrytykował m.in. przejęcie majątku UPZ, twierdząc, że "osoby, które zaangażowały się w utworzenie Uczelni, które przez ponad 16 lat budowały i pomnażały jej majątek, nie mają nic do powiedzenia w tej sprawie, tylko muszą się zgodzić na bardzo krzywdzący zapis".

Więcej na ten temat tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Antek 21.05.2021 11:02
A co z budynkiem dawnego rektoratu WSZiA na Starym Mieście? Wiem, że z 3 lata temu szkoła wystawiła go na sprzedaż..

mgr 20.05.2021 19:51
Akademia tak ale tylko wtedy gdy absolwenci będą mieli szanse na pracę. Tworzenie bezrobotnych magistrów jest bezsensu!

MM 20.05.2021 10:40
No i dobrze, niech powstaje. Podniesie to prestiż miasta i zwiększy perspektywy dla młodych ludzi w miescie.

MiS 21.05.2021 12:07
Zastanawia mnie tylko, czy młodzi zechcą pozostać w Zamościu. Raczej nie. Dzisiaj studenci chcą się uczyć i pracować jednocześnie (i to nie tylko jako kelnerzy pod parasolkami), czy Zamość ma taką perspektywę? Jedyne, co może zatrzymać młodych w Zamościu lub przyciągnąć ich do tego miasta, to dobrze prosperujący rynek pracy. Powoływanie kolejnej uczelni w czasie niżu demograficznego to pomyłka. Można mieć wspaniałe plany i wizje, ale muszą być realne, dostosowane do aktualnej sytuacji, a plan powołania Akademii do takich nie należy.

Pirat 20.05.2021 10:38
Na Starym Mieście to może być rektorat, wykładane mogą być kierunki humanistyczne, języki obce. Do pielęgniarstwa, medycyny potrzebne są nowoczesne budynki, laboratoria. Co z akademikami???

Rafał 20.05.2021 10:18
Jak ma być to tylko zmiana szyldu, podniesienie rangi szkoły i nie będzie skutkować likwidacją liceum to niech to robią. Gorzej jak ta cała Akademia będzie skutkować likwidacją dobrego liceum, a Akademia z powodu braku studentów i tak się nie utrzyma, albo przyjdzie kolejny rząd i ją zlikwiduje. Kolejna sprawa to to, że Akademia ma mieć profil humanustyczny. Czy w związku z tym kierunki studiów takie jak mechanika i budowa maszyn, informatyka, logistyka nadal będą mogły być prowadzone? Żeby się nie okazało, że za kilka lat Zamość pozostanie bez dobrego liceum i szkoły wyższej.

z Zamościa 19.05.2021 17:39
Zastanawiające jest dlaczego profesorowie UPZ wywodzący się z zamojskiego wydziału Uniwersytetu Przyrodniczego nie czynili (i nadal nie czynią, a przyjemniej o tym nie słyszałem) starań o rektywacje tegoż wydziału w strukturach wpierw PWSZ, a teraz UPZ. Tym bardziej, że w Zamościu była odpowiednia do tego baza, ludzie, budynki.

Wojtek 19.05.2021 17:21
Oj widzę Chełm się ostro produkuje i nadaje. Jakoś w niewiele większych od Zamościa Siedlcach jest Uniwersytet, Zielona Góra, Słupsk, Kielce to samo, czemu w Zamościu mialoby się nie udać??

Wojtek 19.05.2021 17:17
Powołać rektora UPZ na pierwszego rektora Akademii Zamojskiej i po kłopocie. Ambicje chyba zostaną zaspokojone...I nie bedzie, że Czarnek przywiózł do Zamościa kogoś w teczce z zewnątrz.

lucjan 19.05.2021 16:42
Było wiele prób reaktywacji AZ ,które kończyły się na braku pieniędzy i akceptacji centrum.Kolejna próba która dawałaby nobilitację obecnej uczelni i miastu rozbija się na wstępie o ambicje osobiste.Nic o nas bez nas- zasada słuszna, ale szanse należy wykorzystywać, bo są nisze i deficytowe kierunki np medyczne,informatyczne, prawne....którymi można byłoby podnieść rangę obecnej uczelni i zapewnić rekrutację studentów.A co na to władze miasta?

Ola 19.05.2021 16:22
Najpierw zlikwidowano Akademię Rolniczą i utworzono PWSZ, teraz zlikwiduje się UP, a może I i LO żeby utworzyć AZ. Za każdym razem marnuje się kupę środków o losach kadry nie wspomnę.

Paweł 19.05.2021 14:01
Teraz niz demograficzny. Kiedyś były roczniki po 700 tyś, teraz są 350 tysięczne, a przecież nie każdy młody człowiek jest zainteresowany studiami i studiowaniem. Przez to, że jest niz demograficzny łatwiej jest się dostać na studia do dużych miast do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Lublina. Kiedyś było tak, że na WSZiA czy w koszarach studiowało wiele osób co się nie dostały na studia gdzieś indziej. Poza tym z samego Zamościa może jacyś studenci i chętni będą, bo studiowanie w miejscu zamieszkania to jednak pewien atut, ale już np. z takiego Biłgoraja jak ktoś będzie miał do wyboru studia w Lublinie czy Rzeszowie i Zamościu to wybierze pewnie Lublin czy Rzeszów biorąc pod uwagę, że i tak w Zamościu by musiał sobie zorganizować stancję itp. to wybierze studiowanie w wiekszym mieście, gdzie rozrywka na wyższym poziomie, większe możliwości dorobienia na studiach jak i znalezienie pracy po nich.

Grzegorz 18.05.2021 20:24
Akademię jeśli już to należało powołać do życia 25 lat temu, w czasach kiedy szkoly średnie kończyły roczniki wyżu demograficznego lat 70 i 80. Konkurencja ze strony szkół niepublicznych byla dużo mniejsza, przez te ćwierć wieku uczelnia może zdążyła okrzepnąć i wyrobić sobie pozycję na rynku. Pamiętam jak 10-15 lst temu młodzi zamoscianie szli studiować do....Jarosławia, bo w Zamościu nie było publicznej szkoły, na ktorej mogliby podjąć bezpłatne studia. Co dla mnie jako dla zamościanina było lekko mówiąc...uspokarzajace

ZP 18.05.2021 19:58
Wpierw należałoby się wziąść za szkolnictwo średnie w mieście. Licea w Zamościu niżej w rankingach niż licea z Białej i Chełma, najwyżej w rankingu jesr Społeczne LO, ale to miejsce powinno zajmować I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego, które nie powinno w niczym ustępować czołowym szkołom średnim z Lublina jak Unia i Staszic i powinno być jednym z lepszych liceów w województwie, taką wizytówką miasta, w której chętnie by się uczyła najzdolniejsza młodzież z całego regionu. A technika w mieście też szkoda gadać, dużo wyżej technika z Biłgoraja i to zarówno jeśli chodzi o budowlane jak i mechaniczno-elektryczne.

Leo 19.05.2021 22:38
Jeśli już to wziąć a nie wziąść....

1978 18.05.2021 19:26
Kiedy powstawała WSZiA w 1997 roku to nie było żadnej prywatnej szkoly w Lublinie, teraz prywatnych w Lublinie jest z 5, a WSZiA właściwie poza studiami podyplomowymi nie działa.

Adam 18.05.2021 19:22
Poseł na rektora!!!

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama