Reaktywacja Akademii Zamojskiej stanie się faktem? Jest duży krok w tym kierunku

  • 12.05.2021, 12:25
  • ak
Reaktywacja Akademii Zamojskiej stanie się faktem? Jest duży krok w tym… Fot. Wikimedia Commons Dawna Akademia Zamojska funkcjonowała w tym budynku. Ta reaktywowana miałaby powstać już 1 września 2021 roku na bazie Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica
Klamka jeszcze nie zapadła, ale jest już zielone światło do tego, by poselski projekt ustawy o reaktywacji Akademii Zamojskiej trafił pod obrady Sejmu. Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży już zaopiniowała go pozytywnie. Mimo wielu słów krytyki "za" głosowało 20 posłów, 10 było na "nie", a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Komisja zajmowała się projektem złożonym przez posła Sławomira Zawiślaka. Parlamentarzysta o swoim sukcesie poinformował w mediach społecznościowych.

"Liczę, że po ww. decyzji Komisji projekt szybko trafi pod obrady Sejmu RP i zostanie uchwalony, dzięki czemu od 1 września br. w Zamościu zacznie funkcjonować reaktywowana Akademia Zamojska" – napisał Zawiślak.

Jako przedstawiciel Społecznego Komitetu reaktywacji Akademii Zamojskiej i w imieniu jego członków podziękował parlamentarzystom, oraz wszystkim tym, którzy "licznie wsparli działania ukierunkowane na powrót Akademii Zamojskiej do Zamościa".

RELACJĘ Z WTORKOWEGO POSIEDZENIA KOMISJI MOŻNA OBEJRZEĆ >>>> TUTAJ

Wiadomo, że odtworzona Akademia miałaby powstać na bazie Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Władze nowego podmiotu powoływałby minister edukacji.

W UPZ pomysł nie spotkał się z entuzjazmem.

"- Projekt tej ustawy budzi nasze zdumienie i niedowierzanie. Projekt, który nie był konsultowany z władzami uczelni i nie proszono władz o opinię na ten temat. 5 maja odbyło się posiedzenie senatu i rady uczelni - stanowisko przesłaliśmy na ręce Elżbiety Witek" - mówił obecny podczas obrad komisji rektor UPZ dr hab. Andrzej Samborski.

Krytycznie wypowiadali się też posłowie opozycji. Ale nie tylko oni. Negatywnie projekt złożony przez Sławomira Zawiślaka zaopiniowała również Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale także Konferencja rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Polska Akademia Nauk poszła w swojej ocenie jeszcze dalej uznając, że utworzenie Akademii Zamojskiej byłoby sprzeczne "z konstytucją, zasadą wolności uprawiania nauki, swobodą dyskutowania poglądów, wolnością poszukiwania i dochodzenia do prawdy".

Treść projektu poselskiego ustawy w sprawie reaktywowania Akademii Zamojskiej w załączniku poniżej. Tam również stanowisko władz UPZ na temat poselskiego projektu ustawy.

Więcej na ten temat w najbliższym papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
JanekA
JanekA 16.05.2021, 21:15
Trzeba się skupić na rozwoju UPZ (całkiem już niezłej uczelni), a nie rozmieniać się na drobne. UPZ już osobą swojego patrona Sz. Szymonowica nawiązuje do tradycji Akademii Zamojskiej.
emigrant
emigrant 16.05.2021, 20:47
I czy poza Akademią im. Jakuba z Paryża jakaś PWSZ w Polsce została przekształcona w Akademię?
emigrant
emigrant 16.05.2021, 20:25
A jak tam zamojskie "uczelnie" WSZiA, WSHE funkcjonują jeszcze, mają jeszcze jakiś studentów, przeprowadzają nabór?
Tom.
Tom. 16.05.2021, 12:59
Przy okazji mogliby Seminarium Duchowne Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej przenieść z Lublina do Zamościa, wyłączyć ze struktur KUL i włączyć w struktury zamojskiej uczelni.
Do Tom.
Do Tom. 16.05.2021, 15:27
Chcesz zrobić świeckie seminarium? Chyba 18 klerykow jest w całym naszym duchownym więc kulą w płot walisz. Prędzej nasze pójdzie do seminarium w Lublinie. Robotników coraz mniej po tym co widać. WIARYGODNOŚĆ PANIE Tom. jest ważna, a z tym już gorzej.
Tom.
Tom. 16.05.2021, 20:20
Nie będę się odnosił do zawartości merytorycznej twojego posta i pisał o swoim stosunku do teologii jako nauki, natomiast chcialem zauważyć, że teologia jest wykladana na świeckich uczelniach takich jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Śląskim, Opolskim, Szczecińskim. To świeckie uczelnie. Z tego co się orientuję to zamojska uczelnia ma byc uczelnią o nachyleniu humanistycznym, a więc z kierunkami studiów typu filologia, politologia, historia pedagogika,, administracja. Uwzględnienie w ofercie uczelni teologii niewatpiliwie wzmocniło jej rangę zarówno w kontekście pracowników naukowych jak i możliwości nadawania tytułów m. in doktora. Zresztą patrząc historycznie teologia obok prawa, medycyny, filozofii była kierunkiem wykładanym w Akademii Zamojskiej w czasach jej funkcjonowania.
Odpowiedz.
Odpowiedz. 16.05.2021, 21:43
Wpis dotyczył seminarium, a nie tylko teologii na uczelniach świeckich. Może kiedyś w stolicy diecezji Zamościu będzie diecezjalne seminarium, ale na to trzeba zaczekać. Oby tylko studenci byli chętni.
Hetman  pod zamojski
Hetman pod zamojski 16.05.2021, 11:48
Szkoła Wyższa im Koziołka Matołka w Pacanowie filia Zamość koło SITAŃCA . Po jaki ch..uj tworzyć szkolnictwo w tym zad..upiu jak wszystko już rozkradzione i bieda aż piszczy .Przemysł wykończyli zostały markety i koryta w budżetówce .
BZ
BZ 16.05.2021, 11:37
Chełm tak się już rozpanoszył w naszej części województwa, że nie pozwoli. Cała kasa na naukę idzie do Chełma. Poza tym senator Zając, europoseł Mazurek, prezydent Banaszek ostro działają w tym temacie. Kierunki technicznie (elektrotechnika, budownictwo, mechanika i budowa maszyn), lotnictwo. W Chełmie powstaje Miasteczko Medyczne, które w przyszłości ma dać grunt pod studia medyczne, ma powstać filia Centrum Nauki Kopernik. Lotnisko w Deputlyczach koło Chełma ma być przebudowane m. in na potrzeby chełmskiej uczelni, a w Zamościu współpraca z lotniskiem w Mokrem się układa jak się układa. Zresztą Chełm to nie tylko szkolnictwo. To kasa na drogi, a za sprawą telewizji publicznej jest na ustach calej Polski, że w Chełmie to obniżki cen za śmieci, darmowa komunikacja. O sąsiednim Zamościu, w ktorym rządzi też prezydent z PiS to cichosza. Nowe miasto idealne z Chełma robią. . .
emeryt
emeryt 15.05.2021, 13:14
Kiedyś rolnictwo było tylko w Lublinie i w Zamościu. Teraz rolnictwo można studiować w PWSZtach w Białej Podl. i w Chełmie, w Zamościu mimo istniejącej bazy nie udało się rolnictwa utrzymać, ciekawie czemu?
Zamościanin
Zamościanin 15.05.2021, 12:55
Jak bedzie to dobra, przyzwoita szkoła wyższa z liczbą studentów 10-15 tysięcy, kształcąca oprócz studiów dziennych, zaocznych na studiach podyplomowych, nadająca tytuły doktora, o poziomie przynajmniej takim jak UMCS przez co dumnie nawiązująca do swojej poprzedniczki to jestem na TAK, natomiast jeśli ma to być byle jaka szkółka wyższa, o niskim poziomie nauczania, w niczym poza nazwą nie nawiązująca do swojej poprzedniczki, a przez to hańbiąca imię Akademii i powodująca, że o Akademii Zamojskiej będzie się opowiadało dowcipy jak o Wąchocku to jestem na NIE.
Andrzej
Andrzej 15.05.2021, 12:31
W niewiele wiekszych od Zamościa Siedlcach jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, dlaczego w Zamościu miałoby się nie udać??
Sławek
Sławek 13.05.2021, 19:48
Szkoda, że po wojnie taki UMCS (Lublin miał KUL) ulokowano w Lublinie, a nie w Zamościu. Gdyby to zrobiono Zamość mógłby być dzisiaj miastem wielkości Rzeszowa..Teraz to chyba raczej po ptakach...
z Biłgoraja
z Biłgoraja 13.05.2021, 19:43
Ha ha ha. Zamość i Akademia. Ciekawe kto tam będzie studiował. Od was to nawet do szkół średnich do Lublina uciekają, a uczniowie z gmin takich jak Zwierzyniec czy Radecznica (pow. zamojski) chętniej wybierają szkoły średnie w Biłgoraju chociaż Zamość niby większy. Poza tym ostatnia wolta posla Zawiślaka (w sprawie Funduszu Odbudowy) sprawie raczej nie pomoże...
Krzysiek
Krzysiek 13.05.2021, 19:21
Dobrze by bylo. Ale po pierwsze uwazam, że Chełm zablokuje (blokuje wszystko pozytywnego co się dzieje w Zamościu, sam na wszystkim kładzie łapę), a po drugie trzeba przyznać (przyznaje to z bólem serca), że zamojska PWSZ czy teraz UP jest chyba najgorszą PWSZ w regionie. Biala Podl, Chełm, a nawet Jaroslaw biją nas na głowę. W Chełmie mają kierunki techniczne, (w tym lotnictwo), ktore z powodzeniem mogłyby funkcjonować w Zamościu (lotnisko w Mokrem), ale poniewaz sa w Chełmie, to nikt ich w Zamościu nie utworzy. Chelm tworzy poza tym Miasteczko Medyczne, które ma w przyszłości stworzyć warunki do kształcenia na kierunkach medycznych, w tym na medycynie. Poza tym bezsensownie zlikwidowano w Zamościu filię UP, a także zamiejscowy Wydział Prawa KUL w Tomaszowie Lubelskim, ktore w przyszłości moglyby stanowić wydziały zamojskiej uczelni. Biała Podl. ma bogatszą ofertę kierunków niz Zamość , oprócz PWSZ ma filię AWF. Tak czy inaczej powodzenia, Zamosciowi życzę jak najlepiej.
Tubylec
Tubylec 12.05.2021, 16:00
Po 1 to UPZ nie ma prawa zostać Akademią bo musiałaby mieć 2 kierunki na których można się doktoryzować. Po 2 to szkoda ze nikt nie dopisał jakim kosztem to ma się stać.... Przejąć majątek, zwolnić władze i pracowników i powiedzieć że zrobiło się Akademie, pięknie prawda? Wnioskodawcy łamią w ten sposób przepisy kodeksu pracy, łamią również zapisy ustawy o szkolnictwie wyższym, którą sami przecież tworzyli ale tak to się widać teraz robi. Proszę poczytać projekt ustawy oraz opinie na jej temat wydane przez PAN oraz KRASP.
magister
magister 12.05.2021, 13:08
ZMIENI SIĘ TYLKO NAZWA ???
ja
ja 12.05.2021, 14:06
Nie. Przeczytaj czym się różnią szkoły wyższe w Polsce. W skrócie możemy je podzielić na trzy typy. Wyższe Szkoły, których pełno wszędzie i które głównie nadają licencjaty. Akademie, które nadają głównie tytuły magistra i doktoraty, na których można studiować na takich kierunkach jak prawo, teologia, medycyna oraz Uniwersytety.
Mając Akademię jesteśmy już w pierwszej lidze uczelni, a nie jak obecnie na poziomie akademickim, który może zapewnić nawet 5-10 tysięczne miasto.
tez ja
tez ja 13.05.2021, 11:41
Będąc taką akademią (tylko z nazwy) i tak nie można nadawać tytułów doktora
ja
ja 13.05.2021, 12:41
Otóż aby być Akademią to muszą spełniać warunek możliwości nadawania takich tytułów. Otóż jest różnica.

Pozostałe