Zamość: Oddali hołd bohaterom

  • 12.05.2021, 09:42
  • ak
Zamość: Oddali hołd bohaterom Fot. kpt. Jarosław Małecki/ZK Zamość
Pamięć o tych, którzy zginęli po akcji z 8 maja 1946 roku trwa. Bohaterom, którzy wówczas odbijali więźniów z zamojskiego więzienia oddano hołd.

Rocznicowa uroczystość została zorganizowana w niedzielę, 9 maja. Wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą dramatyczne wydarzenia składali m.in. wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Lublinie płk. Dariusz Bernat oraz dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu  ppłk. Jacek Zwierzchowski i jego zastępca mjr. Piotr Burak, a także radny miejski Krzysztof Sowa i Artur Piaseczny, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu w Starostwie Powiatowym w Zamościu.

Takie obchody są organizowane w Zamościu co roku. Upamiętniają, jak w maju 1946 roku oddział AK-WIN pod dowództwem por. Romana Szczura ps. „Urszula”, wdarł się na teren więzienia i uwolnił 301 przetrzymywanych przez UB i NKWD więźniów politycznych. Dowódca oraz uczestnicy akcji okryli się sławą, ale doczekali się zemsty władzy ludowej. W większości zostali bezwzględnie wytropieni i straceni przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

 

ak

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zastanawiające
zastanawiające 15.05.2021, 07:45
widać te tłumy, co innego jakby to była miesięcznica smoleńska

Pozostałe