Pow. tomaszowski: Może ludzie przestaną śmiecić

  • 13.05.2021, 07:08
  • Wioletta Dudek
Pow. tomaszowski: Może ludzie przestaną śmiecić W Rogóźnie dobry przykład dawali chłopcy.
Śmiecić jest łatwo. Sprzątanie, i to jeszcze po kimś, do przyjemnych nie należy. Ale samo się nie posprząta. Wiedząc o tym, mieszkańcy gm. Rachanie, Lubycza Królewska, miasta i gminy Tomaszów Lub. skrzyknęli się i wzięli do roboty.

Pawłówka to bardzo malownicza wioska w gm. Rachanie, przez miejscowych i turystów nazywana "małym Zakopanem".  Upodobało sobie to miejsce wiele osób, które przyjeżdżają tu na weekendy, wakacje i budują domki letniskowe. 

W Pawłówce działa prężnie Koło Gospodyń Wiejskich, które od czterech lat dba o porządek na wsi. W kwietniu członkienie KGW uporządkowały plac przy kościele. To była rozgrzewka. Potem „uzbrojone” w worki na śmieci i rękawice poszły sprzątać przydrożne rowy, pola i las. Pomagał im kilkuletni Bartek, syn przewodniczącej KGW. 

 – Na początku to było dziwne dla mieszkańców, że szłyśmy i sprzątałyśmy wioskę. Teraz to już normalne, że dbamy o miejsce, w którym mieszkamy. Bierzemy swoje samochody, sprzęt i jedziemy. Śmieci jest cały czas dużo. Gdzieniegdzie na raz można zebrać przyczepę. Koło mojego pola leżały nawet telewizory, gdzie indziej wiązanki z cmentarza, opony, nawet materace, różne śmieci. Wyrzucają je przejezdni, obwoźne sklepiki, problem jest też w tym, że gmina umarzała składki za śmieci, a ludzie się śmieci pozbywali. No ale może pomału się nauczą, bo widzą, że sprzątamy – mówi Małgorzata Świderek-Żdan, przewodnicząca koła. 

Więcej szczegółów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Wioletta Dudek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ziomal
Ziomal 15.05.2021, 11:53
Brawo chłopcy !!! Powinny brać z was przykłady szkoły i w ramach integracji klasy 4-8 po długotrwałym nauczaniu zdalnym również wyjść na sprzątanie.
juz to widze
juz to widze 13.05.2021, 15:00
codziennie widze papierki z cukierków czy lodów na trawnikach, trzeba by bylo zaczac np od powieszenia na sklepach gdzie kupuja te lody jakichs plakatów zeby wrzucali papierki po lodach do śmietnika( np z jakims aktualnym idolem i bohaterem dzieciecych kreskówek)

Pozostałe