Biłgoraj: Co z ulicą Gesinga? (TYLKO W GAZECIE)

  • 11.05.2021, 07:58
  • Leszek Wójtowicz
Biłgoraj: Co z ulicą Gesinga? (TYLKO W GAZECIE) Przy ul. Romana Gesinga na os. Leśnik w Biłgoraju mieszka ponad 20 rodzin.
Po Armii Ludowej oraz I Armii Wojska Polskiego zostały tylko wspomnienia...

Wojewoda lubelski chce, aby biłgorajski samorząd pochylił się nad zmianą nazwy ulicy Romana Gesinga. Bo patron symbolizuje komunizm. – Nie zamierzam niczego zmieniać – mówi burmistrz Biłgoraja. – Gdyby nie Roman Gesing, nie mielibyśmy w Biłgoraju szkoły leśnej.

Zmiana nazwy ulicy miałaby nastąpić w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gmin, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników. Wnoszący o nią wojewoda lubelski Lech Sprawka opiera się na opinii IPN.

Ludowiec przy władzy

Pochodzący z Podkarpacia Roman Gesing (1903-1975) podczas II wojny światowej działał w Straży Chłopskiej, a następnie w Batalionach Chłopskich. W 1942 r. został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Po wojnie był działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W listopadzie 1945 r. objął stanowisko wojewody rzeszowskiego. W 1947 r. objął mandat po sfałszowanych wyborach do Sejmu. „Po tych wyborach przeszedł do środowisk nastawionych na pełne podporządkowanie działalności politycznej władzom komunistycznym i Polskiej Partii Robotniczej” – czytamy w opinii IPN.

Więcej szczegółów tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jania
Jania 11.05.2021, 13:04
Gdyby nie taki Gesing i jemu podobni to w Bilgoraju nie takie byłyby szkoły

Pozostałe