Hrebenne: Kilkanaście tysięcy pijawek w bagażu Ukraińca

  • 10.05.2021, 05:56
  • ak
Hrebenne: Kilkanaście tysięcy pijawek w bagażu Ukraińca Fot. NOSG
Około 14 kilogramów pijawek, czyli kilkanaście sztuk tych żyjątek chciał wwieźć do Polski pewien Ukrainiec. Planu nie zrealizował, bo bagaż został mu odebrany podczas odprawy granicznej w Hrebennem.

Na nietypowy transport funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej natknęli się podczas kontroli ukraińskiego autobusu wjeżdżającego do Polski. Pijawki były popakowane w foliowe worki. Ustalono, że to bagaż należący do 42-letniego kierowcy, obywatela Ukrainy.

– Mężczyzna wyjaśnił, iż przesyłka została nadana we Lwowie i miała zostać odebrana w Warszawie Zachodniej przez nieznaną mu osobę. Miały się w niej znajdować robaki na ryby.  Ze wstępnych ustaleń wynika, że ujawnione pijawki należą do gatunków objętych ochroną Konwencji Waszyngtońskiej – informuje Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy NOSG.

Przeciwko Ukraińcowi funkcjonariusze celni wszczęli postępowanie, zajmując na poczet kary 4 tys. złotych.

Konwencja CITES reguluje przemieszczanie przez granice ponad 5 tys. gatunków zwierząt i ponad 28 tys. gatunków roślin. Wwożenie gatunków chronionych na teren Unii Europejskiej jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów skutkuje konfiskatą okazów,  grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

ak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe