Dziś zapadła ostateczna decyzja w sprawie noszenia maseczek po 15 maja

  • 06.05.2021, 15:23
  • News4Media
Dziś zapadła ostateczna decyzja w sprawie noszenia maseczek po 15 maja News4Media
Na ten dzień większość Polaków czeka od dawna. W czwartek 6.05 ukaże się rozporządzenie, które przyniesie nam ogromną ulgę. Zapis w Dzienniku Ustaw ma zagwarantować możliwość przebywania w przestrzeni publicznej bez maseczek. Wciąż jednak nie wiadomo, czy zwolnienie z tego obowiązku obejmie również rejony, które nie spełniły pewnego warunku.

Odetchniemy z ulgą

I to dosłownie, bo w końcu nie będziemy zobowiązani do zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To wynik obietnicy rządu, który postawił jeden warunek – wskaźnik zakażeń miał spać poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców. Ten cel został w Polsce osiągnięty, a Ministerstwo Zdrowia potwierdza nam, że dziś ukaże się rozporządzenie w tej sprawie. Jego przedstawiciele nie potrafią jednak określić, czy nowe zasady dotyczyć będą też rejonów, w których średnia nie spadła poniżej wymaganej. Z naszych wyliczeń wynika, że są to województwa: wielkopolskie, mazowieckie i śląskie.

1,5 metra dystansu

Rozporządzenie zdejmie z nas obowiązek noszenia maseczek, ale nadal będziemy musieli zachować półtorametrowy dystans pomiędzy napotykanymi ludźmi. Nie dotyczy to jednak wspólnie zamieszkujących domowników, rodziców z dziećmi wymagającymi opieki i osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Jeśli nie spełnimy powyższych warunków, a zachowanie dystansu nie będzie możliwe, będziemy zobowiązani założyć maseczkę.

Nie tylko ten wątek

Rozporządzenie, które dziś ukaże się w Dzienniku Ustaw ma uregulować również inne zmiany omawiane w ostatnim czasie. Przeczytamy w nim m.in. o planowanym otwarciu hoteli i ogródków gastronomicznych. Te wszystkie zasady mają wejść w życie już 15 maja.

Szczepienia przynoszą efekty

Według danych przekazywanych na bieżąco przez Ministerstwo Zdrowia, można z pewnym entuzjazmem patrzeć w pandemiczną przyszłość. Liczby potwierdziły, że zakażeń jest coraz mniej. Spadkowa tendencja utrzymuje się od pewnego czasu, jednak nie powinniśmy bagatelizować istnienia wirusa. Wciąż należy pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny i stosowaniu się do przekazywanych na bieżąco zaleceń.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe