Zamość: Ratowali chorego człowieka, a 38-latek ich zaatakował

  • 05.05.2021, 05:30
  • ak
Zamość: Ratowali chorego człowieka, a 38-latek ich zaatakował Fot. pixabay.com
Na 3 lata więzienia może zostać skazany 38-latek z Zamościa, który zaatakował i znieważył ratowników medycznych. Rzucił się na nich, gdy udzielali pomocy potrzebującemu człowiekowi.

Była noc z niedzieli na poniedziałek (2/3 maja). Zespół ratownictwa medycznego został wezwany do mieszkańca Zamościa, którego trzeba było przewieźć do szpitala. – Personel załogi karetki pogotowia nie spodziewał się, że w czasie wykonywania czynności ratowniczych będzie musiał korzystać ze wsparcia policjantów – relacjonuje Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Co się stało? Kiedy ratownicy byli już z pacjentem w karetce, do ambulansu podszedł pijany mężczyzna. Krzyczał coś i usiłował siłą wejść do pojazdu. Kiedy medycy próbowali go powstrzymać, zrobił się agresywny. Zaczął szarpać ratowników za ubranie i kopać, a jednego z nich uderzył pięścią w twarz. Wtedy wezwano policję. 

38-latek z Zamościa, został zatrzymany. Badanie alkomatem wykazało, że miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Trzeźwiał w policyjnym areszcie, a gdy do siebie doszedł, usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia ratowników medycznych. Grożą mu za to nawet 3 lata więzienia.

– Pamiętajmy, że lekarz czy ratownik medyczny, podczas pełnienia obowiązków służbowych, korzysta z ochrony prawnej przewidzianej funkcjonariuszowi publicznemu. A zatem każdy, kto naruszy nietykalność cielesną, znieważy, będzie wpływał przemocą lub groźbą bezprawną na wykonywane czynności, bądź dopuści się czynnej napaści na lekarza bądź ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną – podkreśla Krukowska-Bubiło. Dodaje, że ochronie podlegają również osoby przybrane przez lekarza lub ratownika do pomocy.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe