Wystawa historyczna przy Urzędzie Gminy Telatyn

  • 03.05.2021, 07:00
  • Materiał nadesłany
Wystawa historyczna przy Urzędzie Gminy Telatyn Fot. UG Telatyn
Mieszkańcy gminy Telatyn już po raz kolejny mogą zgłębić swoją wiedzę historyczną dzięki wystawie, która została umieszczona przy Urzędzie Gminy Telatyn. Tym razem jest ona poświęcona wydarzeniom sprzed 230 lat i dotyczy zagadnień związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

Wystawa w Gminie Telatyn została wyeksponowana dzięki posłowi Tomaszowi Zielińskiemu, który jest zarazem jej autorem.

Jako Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1792 roku uchwalona na Sejmie Czteroletnim regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. I choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Materiał nadesłany

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe