Rząd luzuje obostrzenia. Niektóre od 1 maja

  • 28.04.2021, 10:48
  • ak
Rząd luzuje obostrzenia. Niektóre od 1 maja Fot. KPRM/twitter.com
Sytuacja epidemiczna w Polsce się poprawia. Co prawda nowe przypadki zakażeń nadal liczy się w tysiącach, a zgony pacjentów z COVID-19 w setkach, to jednak rząd uznał, że czas na to, by luzować obostrzenia. Niektóre zmiany wchodzą w życie już od soboty 1 maja.

Decyzje te zostały ogłoszone dzisiaj podczas konferencji prasowej. 

– Dane, które otrzymujemy pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają nam podstawy do ostrożnego optymizmu. Najgorsze, jeśli chodzi o zakażenia, jest zapewne za nami – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ogłosił, że już w sobotę 1 maja otwarte będą mogły zostać baseny. Sport uprawiać będzie można nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w pomieszczeniach zamkniętych, ale z zachowaniem wyznaczonych zasad (szczegóły na planszy poniżej) i tylko dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.

Zaraz po majówce (od 4 maja) otwarte zostaną galerie handlowe, a także sklepy budowlane i meblowe. Do szkół wrócą też wtedy uczniowie klas I-III i będą uczyć się stacjonarnie. Tę samą datę wyznaczono na otwarcie galerii sztuki i muzeów.

Złagodzone mają być również restrykcje m.in. dla kościołów i sklepów jeśli chodzi o liczbę osób przypadających na określoną powierzchnię.

Hotelarze na otwarcie poczekają kilka dni dłużej. Dla tej branży termin zniesienia obostrzeń to 8 maja. W cierpliwość muszą się uzbroić również restauratorzy i właściciele kawiarni. Dopiero 15 maja będą mogli serwować swoje dania klientom do stolików, ale wyłącznie tych w ogródkach na świeżym powietrzu. Wtedy też będzie można na zewnątrz zorganizować małe przyjęcie, na maksymalnie 25 osób, z dystansem między stolikami i limitem osób przy stoliku.

Na połowę przyszłego miesiąca planowany jest też powrót do szkół uczniów podstawówek i szkół średnich. Jednak nie od razu nauka będzie prowadzona w pełni stacjonarnie. Na początek należy wprowadzić system hybrydowy. Nauka w sala dla wszystkich najwcześniej 29 maja.

Dopiero na przełomie maja i czerwca przewidywane jest też dalsze luzowanie w gastronomii i przy organizacji imprez okolicznościowych (maksymalnie 50 osób). Otwarcie kin i teatrów zaplanowano na 29 maja, ale z zastrzeżeniem zajęcia połowy miejsc (dwa tygodnie wcześniej filmy będzie można wyświetlać, a spektakle wystawiać na świeżym powietrzu). To samo dotyczy imprez sportowych z udziałem publiczności. Dopiero wówczas otwarte miałyby zostać siłownie.

– Zdecydowaliśmy się, żeby proces luzowania przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bo relacja zróżnicowania województw nie jest duża. Grupy łagodzenia zasad będą pojawiały się w odstępie dwutygodniowym. To tempo jest potrzebne, żeby obserwować efekty – wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jest też dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią nosić maseczek. Zgodnie z zapowiedziami, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu od 15 maja. Zakrywanie ust i nosa pozostanie obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych.

ak

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe