Internetowe oszustwa. Jak ich uniknąć?

  • 28.04.2021, 08:12
  • st. sierż. Małgorzata Pawłowska/KPP Tomaszów Lubelski
Internetowe oszustwa. Jak ich uniknąć?
Tylko w poniedziałek, 26 kwietnia w powiecie tomaszowskim trzy osoby padły ofiarami oszustów internetowych.

Z relacji zgłaszającego wynikało, że na portalu aukcyjnym OLX wystawił na sprzedaż obuwie. Do 31-latka na komunikatorze WhatsApp odezwał się potencjalny kupujący zainteresowany ogłoszeniem. Podczas konwersacji doszło do finalizacji transakcji. Po chwili sprzedający otrzymał link i aby otrzymać pieniądze ze sprzedaży musiał podać numer karty płatniczej i kod CVV oraz swoje dane osobowe. Mężczyzna, nieświadomy tego, że strona jest fałszywa, postępował zgodnie z instrukcją. Dodatkowo podał kod autoryzacyjny przelew, w wyniku czego z konta stracił 2 tysiące złotych.

W podobny sposób pieniądze stracił 35-letni mieszkaniec gminy Tyszowce. Mężczyzna sprzedawał odzież na tym samym portalu aukcyjnym. Po wejściu w otrzymany link od osoby kupującej, również podał swoje dane wrażliwe, tym samym umożliwiając sprawcy dostęp do konta bankowości internetowej. Mężczyzna stracił z konta tysiąc złotych.

Również kupując w internecie musimy zachować czujność. Przekonała się o tym 31-letnia mieszkanka gminy Tomaszów Lubelski, która zdecydowała się na zakup tunelu ogrodowego i przelała na wskazane konto bankowe kwotę ponad 500 złotych. Do dnia dzisiejszego kobieta nie otrzymała zamówionego towaru a kontakt ze sprzedającym został zerwany.

Uwaga! Nigdy nie korzystraj z przesłanych linków!

Sprzedający powinien podać jedynie numer konta bankowego. Takie dane jak numer karty, ważność i CVV podajemy tylko gdy sami chcemy kupić towary on-line a strona internetowa przez którą dokonujemy zakupu jest wiarygodna.

Zwróć uwagę:

  • Oszust wybiera komunikator aby nawiązać kontakt poza portalem ogłoszeniowym
  • Zawsze przesyła link do łudząco podobnej strony na której ogłaszamy towar do sprzedaży
  • W linku mamy podać dane naszej karty płatniczej. (numer, ważność i CVV)
  • Jeżeli trafisz na takiego „klienta” wycofaj się, bo masz do czynienia z oszustem!

 

st. sierż. Małgorzata Pawłowska/KPP Tomaszów Lubelski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe