Koronawirus: Rząd luzuje lockdown w niektórych regionach

  • 21.04.2021, 15:42
  • red.
Koronawirus: Rząd luzuje lockdown w niektórych regionach Fot. Ministerstwo Zdrowia/twitter.com
Jest lepiej, niż było tydzień temu, ale wciąż nie jest dobrze – tak jednym zdaniem można podsumować ocenę sytuacji epidemicznej przekazaną podczas konferencji prasowej przez Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia. Tam, gdzie nie jest najgorzej, rząd zdecydował się na pewne poluzowania obostrzeń.

– Liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie – powiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski przyznał, że właściwie w każdym z województw liczba nowych zakażeń spadła mniej więcej o jedną trzecią w porównaniu z zeszłym tygodniem, jednak w niektórych województwach sytuacja nadal jest poważna. Ale tam, gdzie poprawiła się znacząco, można znieść część obostrzeń.

Tak jest np. z województwem lubelskim, jednym z 11, w których rząd luzuje lockdown. Zmiany wchodzą w życie od poniedziałku, 26 kwietnia. Na czym mają polegać?

Rząd wprowadza m.in. hybrydowe nauczanie w klasach I-III szkół podstawowych. Ponadto otworzyć się będą mogły salony urody, a więc zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne. 

I to by było na ten moment wszystko. Decyzje co do otwierania kolejnych branż decyzje będą zapadać w przyszłym tygodniu. I, jak zapowiada minister Niedzielski, będą uzależnione od rozwoju sytuacji w kraju.

W przyszłą środę mają być przekazane informacje dotyczące otwierania kolejnych branż, m.in. gastronomicznej i hotelarskiej, a także limitów osób obowiązujących przy organizacji przyjęć komunijnych czy wesel.

Minister zdradził również, że po weekendzie majowym mogą zostać otwarte instytucje kultury. 

Póki co, na żadne zmiany nie mogą liczyć mieszkańcy województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego.

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe