Legalizacja marihuany w Polsce? Do Sejmu trafił projekt ustawy

  • 21.04.2021, 09:00
  • News4Media
Legalizacja marihuany w Polsce? Do Sejmu trafił projekt ustawy iStock
Zwolenników marihuany przybywa w Polsce od wielu lat. Obrońcy tego narkotyku wskazują m.in. na działanie lecznicze CBD, czyli jednego ze składników suszu roślinnego. Czym właściwie jest „maryśka”, jaką ma historię i czy jest możliwe, aby została w Polsce zalegalizowana?

Co wspólnego z marihuaną ma liczba 420?

Pomysłowość młodzieży nie zna granic. Skrót 420 został wymyślony już w 1971 roku i był szyfrem dla uczniów kalifornijskiego liceum. Mówiąc wprost – oznaczał „Spotkajmy się na jointa przy pomniku Louisa Pasteura, o 4:20 popołudniu”. Godzina ta łączona jest również z kalendarzem anglosaskim, w którym miesiąc zapisywany jest jako pierwszy. Tłumacząc najprościej, zapis 4/20 (kwiecień/20) również tworzy skrót 420. To właśnie tego dnia obchodzone jest święto miłośników „skręta”, który co roku, punktualnie o 16:20, palony jest przez nich na całym świecie.

„Maryśka” nie tylko dla rozrywki 

Światowy Dzień Konopi obchodzony jest jednak nie tylko dla rozrywki. To "święto" ma zwrócić uwagę na szersze jej zastosowanie. Marihuana obecna była od setek lat m.in. w medycynie ludowej. Lecznicze zastosowanie rośliny opisywał w swojej publikacji m.in. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN. "Wartość terapeutyczna kanabinoidów nie pozwala na pozostawienie ich na uboczu. Liczne choroby, takie jak anoreksja, nudności, ból, zapalenia, stwardnienie rozsiane, choroby neurodegeneracyjne, takie jak pląsawica Huntingtona, choroba Parkinsona, zespół Tourette’a czy otępienie alzheimerowskie, padaczka, jaskra, osteoporoza, schizofrenia, choroby sercowo-naczyniowe, rak, otyłość, czy choroby związane z zespołem metabolicznym albo zaczyna się leczyć, albo mogą potencjalnie być leczone przy użyciu agonistów lub antagonistów kanabinoidowych." - wymieniał pozytywne działanie związków chemicznych, zawartych w marihuanie, psychofarmakolog. 

W Polsce nadal nielegalna

W większości krajów Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jej status prawny jest jasny. Marihuana w świetle przepisów to narkotyk i nie można posiadać przy sobie nawet najmniejszej jej ilości, gdyż jest to przestępstwo. Niektóre kraje wprowadziły ją jednak do legalnego obrotu.

"Dzisiaj zespół do spraw legalizacji marihuany złożył w Sejmie pakiet projektów ustaw" - przekazała 20 kwietnia RMF24.pl jego przewodnicząca Beata Maciejewska z Lewicy. Według informacji posłanki, data złożenia dokumentu nie jest przypadkowa. To ukłon w stronę miłośników specyfiku. Maciejewska podkreśliła również, że marihuana wywiera mniej szkodliwy wpływ na organizm niż alkohol, który w Polsce jest legalny i ogólnodostępny.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta, dozwolone będzie posiadanie do pięciu gramów marihuany i haszyszu na własne potrzeby. Ponadto każde gospodarstwo domowe będzie mogło hodować cztery krzaki konopi innych niż włókniste, czyli zawierające poniżej 0,2 proc. substancji psychoaktywnych. Pomysłodawcy projektu postulują też, aby posiadanie od 5 do 10 gramów narkotyku, karane było tylko grzywną. Obecnie jest to przestępstwo, za które grozi pozbawienie wolności do lat trzech.
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maciejewski
Maciejewski 23.04.2021, 14:21
Jestem na tak, mimo że nie palę to nie powinno się zabraniać tego ludziom. A co gorsze karać więzieniem za zapalenie skręta?? Tak jakby za wypicie piwa karali więzieniem, a potem musimy utrzymywać jeszcze bo koszt utrzymania więźnia to ponad 3500 zł miesięcznie
Zmc
Zmc 23.04.2021, 10:44
Jak najbardziej na TAK. Określić dozwoloną ilość na własny użytek i przestać karać za głupiego korka i mieć nasrane w papierach na całe życie.. Opodatkować jak w innych krajach i przestać kupować u dilerów na czarnym rynku, co jest dostępne na każdym kroku..

Pozostałe