Szczepienia przeciw COVID-19: Już ponad 9 mln szczepień. Rejestracja dla kolejnych grup

  • 20.04.2021, 10:54
  • red.
Szczepienia przeciw COVID-19: Już ponad 9 mln szczepień. Rejestracja dla… Fot. Katarzyna Link/Lubelski Urząd Wojewódzki Pierwszy PSP na Lubelszczyźnie działa od poniedziałku w Kraśniku
W pierwszym kwartale tego roku w Polsce wykonano nieco ponad 6 mln szczepień, a tylko od początku kwietnia połowę tego. Dzisiaj rząd informuje o 9 006 539 podanych dawek. W pełni zaszczepionych jest 2 307 284 Polaków. Od najbliższego poniedziałku rusza rejestracja dla kolejnych roczników.

Informacje przekazał dzisiaj podczas konferencji prasowej koordynator Narodowego programu Szczepień Michał Dworczyk. Zapowiedział m.in., że od poniedziałku 26 kwietnia ruszy rejestracja dla kolejnych roczników. Na początek na szczepienie zapiszą się Polacy urodzeni w 1974 roku, a w kolejnych dniach następni, aż do niedzieli, 9 maja, kiedy terminy będą już mogli umawiać dla siebie młodzi ludzie z roczników 2001-2003.

Ważna informacja jest taka, że osoby w wieku 18-29 lat, które na początku roku wypełniły formularz zgłoszeniowy do Narodowego Programu Szczepień nie będą musiały czekać dokładnie do dnia wyznaczonej dla siebie rejestracji. Dla nich możliwość zapisu i umówienia terminu będzie aktywna już 4 maja. To samo dotyczy Polek i Polaków w wieku 30-39 lat. Oni mają szanse rejestrować się już od 28 kwietnia.

Może się jednak równie dobrze okazać, że obecni 30 czy 20-latkowie zaszczepią się nawet wcześniej, bo minister Dworczyk obiecał, że już dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie, które wprowadzi zmianę. Na czym ona polega? W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób pow. 18 roku życia.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym kwartale ma do polski trafić bardzo dużo szczepionek. Cały proces już jest widoczny. W poniedziałek, 19 kwietnia w każdym z województw ruszył jeden Punkt Szczepień Powszechnych, przyjmujący dziennie po kilkaset osób. Na Lubelszczyźnie taki pilotażowy punkt działa od wczoraj w Kraśniku.

Podobne, po dwa, mają też funkcjonować w każdym z powiatów.

CZYTAJ TAKŻE: PUNKTY SZCZEPIEŃ POWSZECHNYCH SZYKUJĄ SIĘ NA OTWARCIE

Tymczasem do dzisiaj w całej Polsce wykonano już 9 006 539 szczepień, a w pełni zaszczepionych jest 2 307 284 Polek i Polaków. Od początku NPS stwierdzono 6292 tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych, zutylizowanych zostało 9811 dawek.

W województwie lubelskim w ciągu ostatniej doby wykonano 5959 szczepień, a od początku roku już 499 244, zaś w pełni zaszczepionych jest 136 900 mieszkańców regionu. 

 

 

red.

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Podaj dalej
Podaj dalej 20.04.2021, 13:22
Komentarz w necie: Na łące opodal krzaczka, mieszkała kaczka-dziwaczka. Lecz zamiast trzymać się łąki, szukała dobrej szczepionki. Raz poszła więc do tawerny: "Dajcie mi fiolkę Moderny!" Tuż obok była apteka, "Poproszę Astra Zeneca!" Udała się do dilera: "Chciałabym dawkę Pfizera!" A potem, nienasycona: "Gdzie tu dostanę Johnsona?" W kącie za starym śmietnikiem, ktoś ją ostrzyknął Sputnikiem. Aż nagle znalazł się kupiec: "Na obiad można ją upiec!". Lecz zdębiał, obiad podając, bo z kaczki zrobił się zając. Miał Wi-Fi, czip i walonki... takie to były szczepionki !!!

Pozostałe