Na granicy z pławikonikiem i facelią

  • 24.04.2021, 07:33
  • lew
Na granicy z pławikonikiem i facelią Specyfiki z pławikonika ukryte były w bagażach podręcznych.
Nie tylko papierosy i alkohol próbują przemycić przez granicę podróżni. Co jeszcze na przejściu granicznym w Hrebennem ujawnili i zabezpieczyli w marcu funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej?

W trakcie kontroli samochodu osobowego przekraczających granicę w Hrebennem funkcjonariusze znaleźli w bagażu należącym do 48-letniego obywatela Ukrainy blisko 79 tys. euro. Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia na granicy państwa środków płatniczych został ukarany mandatem w wysokości 5 tys. zł, czyli prawie 1100 euro.

Mandatem w wysokości 2,5 tys. zł ukarany został z kolei 20-letni obywatel Ukrainy, który w bagażu ukrył 20 tys. zł i 8,5 tys. funtów brytyjskich. On też przekraczał granicę w Hrebennem. KAS przypomina, że osoby przekraczające granicę mają obowiązek zgłaszać wwożone do kraju lub wywożone za granicę środki płatnicze, jeżeli ich równowartość przekracza 10 tys. euro.

Aż 1,5 tys. tabletek z ekstraktem z chronionego na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) pławikonika próbowali wwieźć do Polski przez Hrebenne trzej obywatele Ukrainy. We wszystkich przypadkach specyfiki z pławikonika ukryte były w bagażach podręcznych. Przeciwko podróżnym wszczęte zostały postępowania karne skarbowe.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Hrebennem trzykrotnie udaremnili w marcu przemyt nielegalnych środków ochrony roślin. W sumie zatrzymali 30 l i 500 g nielegalnych preparatów. Niewiadomego składu i pochodzenia chemikalia przewożone były w opakowaniach bez etykiet i instrukcji użycia. We wszystkich przypadkach wszczęto postępowanie karne skarbowe, a środki ochrony roślin trafiły do magazynu KAS.

Na tym samym przejściu ujawniono 4,8 tys. sztuk elementów drewnianych ramek do miodu oraz 10 kg nasion facelii błękitnej (to taka miododajna roślina – przyp. red.). Ten nietypowy ładunek próbował wwieźć do Polski 32-letni Ukrainiec. Mężczyzna przyznał się do próby przemytu. – Na jego majątku zabezpieczono wykonanie kary poprzez zajęcie środków pieniężnych w kwocie 700 zł – informuje Michał Deruś z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe