Planujesz wakacje? Sprawdź, gdzie zapłacisz Polskim Bonem Turystycznym

  • 25.04.2021, 06:00
  • News4Media
Planujesz wakacje? Sprawdź, gdzie zapłacisz Polskim Bonem Turystycznym News4Media
Miał być nadzieją dla polskiej turystyki i pozwolić uboższym rodzinom na odrobinę wakacyjnego luksusu. Polski Bon Turystyczny nie podbija jednak statystyk jednej z najbardziej dotkniętych podczas pandemii branż. Hotele od kilku miesięcy zamrażają swoją działalność, ale warto zastanowić się nad dokonaniem rezerwacji na wakacje już teraz. Podpowiemy ci, które przedsiębiorstwa honorują państwową dopłatę do wypoczynku dzieci.

Nie jest kolorowo

Chociaż to spory zastrzyk gotówki, do końca lutego Polacy wykorzystali jedynie niewielką część przysługujących im bonów. W sierpniu ubiegłego roku rząd szumnie wprowadził tę formę wsparcia, która miała pomóc zarówno podmiotom prowadzącym działalność turystyczną, jak i rodzinom z dziećmi, aby mogły wspólnie spędzić czas na rekreacji. Każde dziecko w Polsce otrzymało wówczas prawo do skorzystania z dofinansowania w wysokości 500 złotych.

Zawiniły obostrzenia

Pandemia spowodowała jednak, że obiekty hotelarskie zmuszone były zamknąć drzwi przed swoimi gości. Do końca lutego 2021 odnotowano 425 tysięcy transakcji. Około trzech milionów świadczeń wciąż czeka jednak na wykorzystanie.

„W marcu br., ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiczną, ogólna liczba i kwota transakcji wzrastały wolniej” – czytamy na stronie ZUS. Trudno przewidzieć jak będą wyglądały dalsze kroki rządu w kwestii obostrzeń. Wszystko zależne jest od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Ta z pewnością wpłynie na ewentualne wykorzystanie bonów w nadchodzącym czasie.

Nie ma przeszkód, aby dokonywać rezerwacji

Wakacje rozpoczną się dopiero za dwa miesiące. To najgorętszy okres na rodzinne wyjazdy. Ubiegły rok udowodnił, że jest to również czas, w którym Polacy najchętniej korzystają z dotacji. Dziś nikt nie jest w stanie stwierdzić, czy gospodarka turystyczna rozmrozi się, zanim dzieci usłyszą w szkołach ostatni wirtualny dzwonek. Warto jednak pamiętać, że jeśli tak się stanie, możemy spodziewać się maksymalnego obłożenia we wszystkich ośrodkach rekreacyjnych. Teraz jest czas, aby znaleźć wymarzony kierunek podróży i dokonać rezerwacji. To pozwoli uniknąć zaskoczenia na wypadek poluzowania restrykcji.

Gdzie można wykorzystać bon?

Początkowo przewidziano go tylko dla rodzin, które wybrały opcję z przynajmniej jednym noclegiem. Na początku roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów regulujących Polski Bon Turystyczny.

„W pierwszym etapie działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez z minimum jednym noclegiem, organizowanych przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego. Po zmianach bony mogą służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty” – dowiadujemy się z serwisu gov.pl.

Możesz więcej

Zmiany w prawie spowodowały, że powiększył się wachlarz usług obejmujących przeznaczenie świadczenia. Trzeba jednak pamiętać, że każdy bon przypisany jest do konkretnego dziecka, i wszelkie atrakcje opłacane za pomocą tego vouchera, muszą dotyczyć określonego beneficjenta. Lista podmiotów obsługujących program znajduje się pod adresem https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow i obsługiwana jest na bieżąco przez Polską Organizację Turystyczną.

Jak dostać dotację?

To bardzo proste. Aby dokonać aktywacji bonu wystarczy zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pod adresem https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi. Możesz zrobić to za pomocą Profilu Zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub poprzez niektóre systemy bankowości internetowej. Po uzyskaniu dostępu do swojego konta, wybierz zakładkę „Ogólny”. Następnie w lewym menu kliknij kolejno „Polski Bon Turystyczny” oraz „Mój bon”. Na ekranie pojawią się dane dotyczące twoich dzieci. Aby skorzystać z dotacji, wystarczy dwukrotnie potwierdzić dyspozycję klikając przycisk „Aktywuj bon”. Po podaniu danych kontaktowych otrzymasz unikalny kod, który przedstawisz pracownikowi wybranego obiektu. Wszystkie bony stracą ważność z końcem marca 2022 roku. 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe