Ile zarabiają prezesi państwowych spółek? Daniel Obajtek na czele

  • 18.04.2021, 05:51
  • News4Media
Ile zarabiają prezesi państwowych spółek? Daniel Obajtek na czele fot. iStock
Niespełna 2,2 mln zł - tyle po roku zarobił Daniel Obajtek pełniąc funkcję prezesa PKN Orlen. Jak na jego tle wypadli prezesi innych spółek Skarbu Państwa? Sprawdziliśmy.

Samo wynagrodzenie Daniela Obajtka w 2020 roku wyniosło 1 mln 286 tys. złotych. Z rocznego raportu PKN Orlen wynika, że jest to kwota wyższa o 80 tys. złotych w porównaniu do roku poprzedniego. To jednak nie wszystko, w dokumencie czytamy jeszcze o tzw. „premiach potencjalnie należnych członkom zarządu spółki, pełniącym funkcję w danym roku do wypłaty w roku kolejnym”. Z bilansu wynika, że w 2020 roku była to kwota 966 tys. zł. Zatem jeśli zsumujemy honorarium z nagrodą wyjdzie nam niemal 2,2 mln złotych.

Drugie miejsce na liście najlepiej wynagradzanych prezesów polskich spółek Skarbu Państwa zajmuje szef Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, który zarobił 1 mln 246 tys. złotych. Na trzeciej pozycji znalazł się Marcin Chludziński, prezes KGHM z przychodem na poziomie 966 tys. złotych.

Sumy robią wrażenie, jednak prywatne firmy płacą zdecydowanie lepiej. Bank rozbił szef Allegro, który w 2020 roku zarobił ponad 10 mln złotych. Ponad dwa razy więcej od Daniela Obajtka zainkasował Cezary Stupyłkowski, prezes mBank-u. Jego raportowane wynagrodzenie wyniosło 4 mln 835 tys. złotych. Zaraz za nim znalazł się szef konkurencyjnej instytucji finansowej, Millenium, który zyskał 4 mln 834 tys. złotych.

Nie tylko banki sowicie wynagradzają swoich szefów. Wysoko opłacani są prezesi Budimeksu (4 mln 53 tys. zł) oraz Cyfrowego Polsatu (3 mln 500 tys. zł). Z raportu spółek wynika, że daleko w tyle za prezesami banków są szefowie takich spółek jak Eurocash oraz Blomed Lublin, czyli firma pracująca nad stworzeniem polskiego leku na koronawirusa. Prezesi tych przedsiębiorstw zarobili średnio około 350 tysięcy złotych w rok. 

Ustawa kominowa, a wynagrodzenia w spółkach

W 2017 roku weszła w życie ustawa kominowa, która wprowadziła widełki dla władz określonych spółek, co spowodowało, że miesięczne wynagrodzenie Daniela Obajtka spadło. Nie przeszkadza to jednak w pobieraniu premii. 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sinn
sinn 18.04.2021, 22:38
Krawiec brał miliony,a Orlen miał kilkukrotnie niższy zysk niż teraz. To komu się te pieniądze należą? Może by tak Krawca rozliczyć?
lunatyczka
lunatyczka 18.04.2021, 21:07
A ile zarabiał Krawiec bedac prezesem? to tez wszystkich interesuje?
Jasnowidz
Jasnowidz 18.04.2021, 10:15
Polska w ruinie już wkrótce osiągnie swój cel. Złodziejskie partie wywodzące się z Solidarności robią rozbiór polski od1989 roku .Apogeum już jest . Szary człowiek tyra za marne grosze często na czarno a władza się buja za naszą kasę . Czas pognać dojną zmianę bo inaczej katastrofa ekonomiczna nas dopadnie .
 wyborca
wyborca 18.04.2021, 08:34
Dokradanie j dorobku ciężko pracujących POLAKÓW PIS okłamał POLAKÓW

Pozostałe