Hrubieszów: Z historii pewnego archiwum (TYLKO W GAZECIE)

  • 15.04.2021, 07:03
  • Rozmawiała Justyna Żołnierczuk
Hrubieszów: Z historii pewnego archiwum (TYLKO W GAZECIE)
Od 2011 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie działa Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Jego misją jest odkrywanie, gromadzenie i upowszechnianie historii lokalnej widzianej z perspektywy jednostek. O tym, jak nakłonić mieszkańców do mówienia i sprawić, by historia ponownie ożyła w naszych sercach opowiada Katarzyna Suchecka – koordynatorka CATL Hrubieszów.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego archiwum?

 – Zanim narodził się CATL Hrubieszów biblioteka prowadziła szkolenia komputerowe, podczas których jeden ze starszych uczestników zaczął dzielić się z nami swoimi bolesnymi doświadczeniami wojennymi. Mężczyzna tak ciekawie opowiadał, że postanowiliśmy przeprowadzić z nim wywiad i tak narodził się pomysł, by utrwalać regionalne historie. Zdecydowaliśmy się na stworzenie archiwum przy bibliotece z inicjatywy ośrodka KARTA z Warszawy. To oni przekonali nas, że małe biblioteki mogą być miejscem przyjaznym do utrwalania takich historii, miejscem, gdzie ludzie nie muszą się spieszyć, mają zaufanie do swoich bibliotekarzy i chętnie dzielą się z nimi swoimi wspomnieniami. 

Cała rozmowa dostępna tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Rozmawiała Justyna Żołnierczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krzysiek
Krzysiek 22.04.2021, 19:04
Niech pani zajmie się tym na czym pani się zna a nie na bredniach Warszawiaków niech pani zaimie się chistoria naszego terenu a nie bredniami niech pani przeczyta książkę Poznaj ich prawdziwe nazwiska i zajęcia prawdziwego stanowią w tej sprawie
Finezyjny Figlarz
Finezyjny Figlarz 19.04.2021, 23:54
Spod znaku biblotekarza ze starostwa po nudowlance co zainponował nam wszystkim niesamowitą wiedzą i obyciem literackim zwłaszcza w zakresie > Adan Słodowy - Zrób to sam < No i Finezyjne Figle II, ale ciągle niedostępne, odkąd nowy bibliotekarz tam pracuje. Doktorat pewnie z tego chce zrobić!!!!!!!!!
Ciekawski
Ciekawski 19.04.2021, 22:30
Ciekawe kto wygra w waszym konkursie. Czerwoni ?????????? Rodzinnie. Pogramy zobaczymy. !!!!!!!!
Tomasz
Tomasz 19.04.2021, 10:54
Brawo tak 3ymać. Pozdrawiam .
Zaciekawiony
Zaciekawiony 17.04.2021, 18:56
Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie współpracuje z prywatną stroną na FB Stary Hrubieszów w przekazywaniu zdjęć ? Bo jak ktoś przekazuje zdjęcia do publicznej < nazwijmy> to nie po to żeby kożystały z tego prywatne portale. Nie wiem czy tak jest ale jak tak to jest nie uczciwe i bezprawne. Bo dysponujecie tylko prawem tym które wam przekazał darczyńca a nie ogólnym prawem dystrybucji !!!!
darczyńca
darczyńca 15.04.2021, 20:39
Hrubieszowskie archiwum dalej nie odpisało na przekazanie fot niepublikowanuch oddziału Basaja. To o czym mowa, ze z UB-ecji robicie nwm elite Hrubieszowa. Manipulacja zdjęciami, tak jak historią , jak to jest na jednej z lokalnych stron co tez tworzy lokalną polityke. I wy o tym wiecie , i IPN o tym wie. że zdjęcia są bogatym żródłem wiedzy historycznej !!!!!!!!
ja
ja 15.04.2021, 08:51
Świetny pomysł.Brawo.

Pozostałe