Zamojskie ulice. Wieś na janowickich łączkach (TYLKO W GAZECIE)

  • 14.04.2021, 08:00
  • kn
Zamojskie ulice. Wieś na janowickich łączkach (TYLKO W GAZECIE) Lata 30. ub. wieku. Janowice Duże. Fotografię przekazał APZ Krzysztof Serafin.
Ulica Janowicka na osiedlu Janowice w Zamościu zachowała swój rolniczy i podmiejski charakter. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że funkcjonował tam kiedyś browar, młyn, karczma czy okazały ogród włoski. Nic nie zostało również z zaprojektowanego w stylu rokokowym pałacyku.

Janowice, albo inaczej Janiowice zwane, wieś od którey i Janiowskich familia nazwisko miała. Od roku 1581 ma zahowane iey (pisownia oryginalna) tyczące się wiadomości – w tym bowiem roku od wołów z Sokala pędzonych przez dobra Zamoyskie za naiętą paszę w Janowicach zapłacono (...) – notował w 1834 r. Mikołaj Stworzyński w „Opisaniu Statystyczno-Historycznym Dóbr Ordynacyi Zamoyskiej”. „Tegoż roku (chodzi o rok 1582) na Janowicach stawiano nowe budynki i browar”.

Oranżeria, browar, karczma...

To niezwykłe, nadal dostępne w rękopisie dzieło. Autor „Opisania...” przedstawił się czytelnikom jako archiwista. W wielostronicowych zapiskach skupił się głównie na suchym opisie gospodarczym ordynackich dóbr oraz losach poszczególnych majątków i miejscowości związanych z Ordynacją Zamojską. W rękopisie nie brakuje jednak opisów wydarzeń historycznych, podań i ciekawostek.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

kn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe