Łukowa: Jubileusz Gońca

  • 17.04.2021, 06:18
  • lew
Łukowa: Jubileusz Gońca
Wydawany przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej „Goniec Łukowej” ma już 20 lat! Przez ten czas wydanych zostało 117 numerów biuletynu.

Wydany w kwietniu 2001 r. pierwszy numer „Gońca Łukowej” był pierwszym pismem wiejskim w powiecie biłgorajskim. Początkowo jako dwutygodnik liczył do 10 stron. Później rozszerzył swą objętość do ponad 30 stron i obecnie ukazuje się kilka razy w roku. – Podstawowym zadaniem „Gońca” już od pierwszego numeru było podtrzymywanie tożsamości historycznej, kulturowej i religijnej mieszkańców gminy Łukowa – informuje Wiesława Kubów, dyrektor GOK-u w Łukowej.

Co roku ukazuje się wydanie specjalne biuletynu z okazji rocznicowych uroczystości w Osuchach, które cieszy się ogromną popularnością. Przez wiele lat wśród redaktorów wydania specjalnego „Gońca Łukowej” był m.in. zmarły przed kilkoma laty prof. Jerzy Markiewicz, autor takich publikacji jak „Partyzancki kraj” i „Paprocie zakwitły krwią partyzantów”. Obecnie na łamach biuletynu piszą inni cenieni historycy i regionaliści, prezentując ważne informacje o bitwie pod Osuchami i jej uczestnikach. Autorami tekstów są często mieszkańcy Łukowej i okolic, dzielący się swoimi wspomnieniami z czasów wojny lub ciężkich czasów powojennych. Każdy numer redagują pracownicy GOK-u i biblioteki na czele z dyrektor Wiesławą Kubów.

Oprócz historii z „Gońca” można dowiedzieć się czym żyje gmina i parafia. Dla dzieci i młodzieży to kompendium wiedzy o regionie i możliwość promocji swoich osiągnięć artystycznych. Elektroniczna wersja „Gońca” na stronie internetowej gminy Łukowa znacznie rozszerzyła zasięg odbiorców.

W jubileuszowym numerze zamieszone zostały konkursy dla dzieci na dawną skrzynie weselną i dla wszystkich czytelników ze znajomości gwary łukowskiej oraz chmieleckiej, czyli z sąsiedniego Chmielka.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe