Wypadek w Kolonii Łaszczówka. Ranna 15-letnia rowerzystka

  • 13.04.2021, 06:03
  • red.
Wypadek w Kolonii Łaszczówka. Ranna 15-letnia rowerzystka Fot. KPP Tomaszów Lubelski
Nastolatka jechała chodnikiem i nagle skręciła na jezdnię. Znalazła się wprost pod kołami samochodu.

Do groźnie wyglądającego wypadku w Kolonii Łaszczówka pod Tomaszowem Lubelskim doszło w sobotę, 10 kwietnia wczesnym popołudniem.

Policjanci ustalili, że 15-letania mieszkanka gminy Tomaszów Lubelski jechała chodnikiem od strony Tomaszowa Lubelskiego w kierunku Bełżca.

– Dojeżdżając do ulicy Przemysłowej, wjechała bezpośrednio przed jadący tą ulicą samochód renault kierowany przez 67-letnią kobietę. W wyniku czego doszło do zderzenia. Rowerzystka z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Kierująca osobówką była trzeźwa i nie odniosła żadnych obrażeń – informuje st. sierż. Małgorzata Pawłowska z tomaszowskiej policji.


Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami:

  1. rowerzysta jest obowiązany:
  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

W przypadku, gdy nie ma drogi przeznaczonej dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać, wówczas kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy może poruszać się jezdnią blisko prawej krawędzi.

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych w trzech przypadkach:

  1. gdy opiekuje się on osobą do lat 10 kierującą rowerem,
  2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 kilometrów na godzinę, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  3.  warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko na rowerze:

  1. dziecko do 10 roku życia może poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej,
  2. dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe