Jak przygotować ogród na sezon wiosenny?

  • 12.04.2021, 14:00
  • News4Media
Jak przygotować ogród na sezon wiosenny? Fot. iStock
Kwiecień to idealna pora na wiosenne porządki w ogrodzie. Ciężka praca wykonana wiosną, na pewno zaowocuje latem. W tym czasie warto zabrać się za zabiegi pielęgnacyjne: przycinanie drzew i krzewów, przygotowanie trawnika czy nawożenie gleby.

Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew i krzewów to bardzo ważna czynność. Początek kwietnia to tak naprawdę ostateczny termin na te zabiegi w przypadku drzewek owocowych np. jabłoni, grusz czy śliw. Cięcie drzew owocowych wpływa na lepsze doświetlenie tych roślin, a także pobudza do rozwoju nowe, owoconośne pędy.

Warto pamiętać także o przycinaniu krzewów. Wczesną wiosną należy wykonać odmładzające cięcia żywopłotów z roślin liściastych czy krzewów ozdobnych, które zakwitają latem np. róż.

Przygotowanie trawnika

Jeżeli chcemy cieszyć się piękną i zieloną trawą w naszym ogrodzie, musimy odpowiednio o nią zadbać. Przygotowanie trawnika na wiosnę warto rozpocząć od grabienia. To pozwoli na usunięcie suchych źdźbeł trawy i resztek obumarłych roślin.

Następnie można przejść do wertukulacji lub aeracji trawnika po zimie. Oba te zabiegi należy wykonać jeszcze przed pojawieniem się symptomów wzrostu trawy. Wertykulację wykonuje się za pomocą wertykulatora na trawnikach nie młodszych niż 2-letnie, które są już po prostu dobrze zakorzenione w ziemi. Zabieg polega na nacinaniu darni i powoduje odmładzanie i zagęszczanie ściółki. To także dobry sposób na pozbycie się mchu z trawy. Aeracja to zaś nakłuwanie darni kolcami. Wykonuje się ją w celu napowietrzenia korzeni.

Gdy zauważymy już pierwsze oznaki wzrostu traw, możemy przejść do nawożenia. Trawnik po zimie potrzebuje dużej dawki azotu, dlatego nawozy z tym pierwiastkiem są w tym okresie najbardziej polecane. W sklepach i hurtowniach ogrodniczych można także znaleźć specyfiki wieloskładnikowe. Te dostarczą odpowiednio zbilansowaną dawkę azotu, potasu i fosforu. W przypadku nawożenia, trzeba pamiętać jednak o równomiernym rozprowadzaniu produktu na powierzchni zielonej.

Nawożenie gleby

Zdrowa gleba to dorodne plony. Przygotowanie ziemi pod zasiew czy nowe nasadzenia należy zacząć od jej przekopania i usunięcia chwastów. Następnie trzeba zadbać o to, by wzbogacić glebę o niezbędne wartości odżywcze i składniki mineralne. Tu pomocne będą nawozy zarówno organiczne, jak i sztuczne. Możemy zastosować kompost, czy obornik lub postawić na nawóz magnezowy, czy wapniowy.

 

News4Media
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Beata
Beata 14.04.2021, 08:18
Wczoraj była ładna pogoda, więc zabrałam się za sadzenie roślin. Dobrze, że kupiłam w zeszłym roku garden bagi z Adami to miałam dobry kompost, by je podsypać. Taki kompost z trawy, liści i innych odpadów zielonych jest bardzo dobry dla roślin.

Pozostałe