Koniec z tanimi zakupami przez internet? Nowe przepisy w e-handlu

  • 16.04.2021, 16:26
  • News4Media
Koniec z tanimi zakupami przez internet? Nowe przepisy w e-handlu
Towary pochodzące spoza Unii Europejskiej będą nas kosztować więcej. To pokłosie nowych przepisów unijnych nałożonych na wszystkie kraje członkowskie.

Ceny kilkakrotnie niższe od polskich czy europejskich - to główny powód, dla którego wielu Polaków decydowało się na zakupy towarów przez internet z krajów spoza UE, np. z Chin. W tym wypadku nie przeszkadzał nawet długi termin oczekiwania na przesyłkę.

W czwartek Rada Ministrów przyjęła unijną ustawę dotyczącą e-handlu. Do tej pory przesyłki spoza UE, między innymi z Chin i popularnego portalu AliExpress, o wartości poniżej 22 euro były zwolnione z podatku VAT. Od 1 lipca 2021 r. VAT doliczany będzie już do każdej paczki.  

Przykładowo: przesyłka o wartości netto 25 zł przy 23% stawce VAT wyniesie nas: 30,75 zł .

Przepisy zawarte w pakiecie e-commerce ułatwią rozliczanie podatku VAT od sprzedaży towarów. Teraz nawet najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli konkurować z takimi gigantami jaki AliExpress, eBay, Wish czy Amazon - bo ich produkty będą w zbliżonej cenie.

 „To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm.” - czytamy w oficjalnym komunikacie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego na stronie Ministerstwa Finansów.

Oprócz wyrównania szans na runku e-commerce, rozwiązanie ma także zapełnić dziurę w polskim budżecie. Projekt Komisji Europejskiej ograniczy napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami do kraju, czyli uszczelni sektor handlu importowego.  

„Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o ¼. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego procederu.” - podkreśla wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 

News4Media, 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe