Policja apeluje: Nie palcie traw!

  • 08.04.2021, 09:00
  • Dorota Krukowska-Bubiło, KMP Zamość
Policja apeluje: Nie palcie traw! Fot. policja.pl
Wypalanie traw na łąkach, czy nieużytkach jest nie tylko niebezpieczne dla ludzi oraz ich mienia, ale również niszczy przyrodę i stanowi czyn bezprawny pociągający za sobą odpowiedzialność karną. Należy pamiętać, że ogień to żywioł, który może bardzo szybko w niekontrolowany sposób rozprzestrzenić się. Grzywna to najłagodniejsza kara za wypalanie traw, za wzniecenie pożaru można trafić do więzienia nawet na 8 lat.

W ostatnim czasie dyżurny zamojskiej policji kilkukrotnie był powiadamiany o palących się nieużytkach rolnych. W jednym przypadku w miejscowości Brody Małe paliły się nieużytki rolne w okolicach rzeki Wieprz. Ogień zajął kilka hektarów. Interweniowali strażacy, którzy ugasili płomiennie. Do pożaru doszło także na pograniczu miejscowości Kawęczyn i Brody Małe. Tu ogień zajął hektar porośniętego trawą i trzciną pola. Dyżurny Policji został także powiadomiony o palących się łąkach w Zamościu przy ulicy Kilińskiego. Dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej gasiły palące się nieużytki. We wszystkich przypadkach prawdopodobnie doszło do podpalenia. Okoliczność zdarzeń ustalają policjnaci.

Na szczęście w zdarzeniach tych nikomu nic się nie stało, ogień nie zagroził także budynkom. Jednak ogień to żywioł i wypalanie traw, czy nieużytków może być bardzo niebezpieczne. Niewielkie płomienie w mgnieniu oka w niekontrolowany sposób mogą się rozprzestrzenić i objąć swoim zasięgiem pobliskie lasy, wielkie powierzchnie łąk, a nawet znajdujące się w niedalekiej odległości budynki.

Wypalanie traw zagraża ludziom, ale nie tylko – niszczy również przyrodę, w ogniu ginął żyjące na łąkach zwierzęta, niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt. Gęsty dym unoszący się nad drogą może być także zagrożeniem dla kierujących, ogranicza, bowiem widoczność, co może być bezpośrednią przyczyną kolizji lub wypadku. Gaszenie płonących łąk czy nieużytków to również angażowanie służb ratunkowych, zwłaszcza strażaków, którzy w tym czasie mogą być potrzebni do ratowania ludzkiego życia.

Osoby, które podpalają trawy w przydrożnych rowach, na łąkach, czy nieużytkach narażają ludzkie życie. Osoby te ponoszą też odpowiedzialność karną. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za tego typu wykroczenie grozi kara aresztu albo grzywny.  Za wzniecanie pożaru kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 8. Jeśli  natomiast wypalanie traw doprowadzi do pożaru, który zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje duże straty materialne, wtedy czyn ten traktowany jest jako przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10.

Dorota Krukowska-Bubiło, KMP Zamość

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Darek_zmc
Darek_zmc 08.04.2021, 20:07
.... a potem narzekacie że dużo kleszczy , komarów i nnnej gadziny , jak kiedyś wypalano wszystkie łąki i nieużytki nie było tyle tego wszystkiego

Pozostałe