Szkoły czekają na uczniów (TYLKO W GAZECIE)

  • 09.04.2021, 08:00
  • Anna Szewc
Szkoły czekają na uczniów (TYLKO W GAZECIE) Fot. pixabay.com Egzamin kończący szkołę ósmoklasiści z całej Polski napiszą 25, 26 i 27 maja. Najpierw będzie język polski, dzień później matematyka i na koniec język obcy.
Nie w kwietniu, jak bywało wcześniej, ale dopiero w maju rozpocznie się w tym roku rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Czasu jest teoretycznie sporo, ale podjęcie decyzji, zwłaszcza w dobie epidemii nie należy do najłatwiejszych. Ósmoklasiści coraz intensywniej się nad tym zastanawiają.

W Zamościu jest 15 podstawówek (10 publicznych i 5 niepublicznych, w tym specjalne). Uczy się w nich obecnie 590 ósmoklasistów. Nikt nie powinien się martwić o miejsce dla siebie w szkole średniej. Zamojskie ogólniaki, technika i szkoły branżowe są w stanie przyjąć zdecydowanie więcej pierwszaków. Tak zresztą jest co roku. Zdecydowana większość uczniów szkół średnich stanowi młodzież spoza miasta, głównie z powiatu zamojskiego, ale bardzo często także tomaszowskiego, rzadziej z hrubieszowskiego i biłgorajskiego, ale czasem też z krasnostawskiego.

Jeszcze myślą

Paula Tarnowska jest ósmoklasistką ze szkoły podstawowej nr 6 w Zamościu. Przed nią egzamin ósmoklasisty, ale zanim do niego podejdzie, powinna już wiedzieć, jaką szkołę wybierze. Jednak póki co, nie podjęła ostatecznej decyzji. – To na pewno będzie liceum, nie wiem jeszcze które konkretnie. Najbardziej interesują mnie klasy lingwistyczne. Bo lubię uczyć się języków obcych, teraz angielskiego i niemieckiego i chciałabym je zdawać w rozszerzeniu na maturze – mówi nastolatka. 

Ostatecznej decyzji o wyborze szkoły nie podjęła jeszcze również Marysia Terlecka, która także uczy się w "Szóstce".  – Na pewno będzie to jedno z zamojskich liceów. Wybór mojej klasy będzie uzależniony od wyników majowych egzaminów – zastrzega ósmoklasistka. 

Więcej o ofercie zamojskich szkół i liczbie miejsc dla nowych uczniów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Anna Szewc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe