Zamojskie ulice. Szpital „papieski” i podszewka miasta (TYLKO W GAZECIE)

  • 06.04.2021, 09:03
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Szpital „papieski” i podszewka miasta (TYLKO W GAZECIE) Szpital "papieski" w Zamościu. Po lewej stronie Aleje Jana Pawła II. Zdjęcie wykonał Marek Jawor w 2011 r.
Obwodnica Hetmańska w Zamościu nie tylko na mapie wygląda imponująco. Łatwo tam trafić. Gdy wjeżdżamy do miasta od strony Tomaszowa Lub., skręcamy z ul. Lwowskiej na Aleje Jana Pawła II. Dalej mijamy Rondo Honorowych Dawców Krwi i wjeżdżamy na ul. Legionów, którą docieramy aż do ul. Lubelskiej. Obwodnica liczy w sumie ok. 6,6 km.

Jadąc nią, widzimy szerokie pola, wysoki komin Ciepłowni Szopinek, markety, sklepy, magazyny, potężny gmach szpitala "papieskiego", a z drugiej strony m.in. pokryte graffiti ściany garaży, budynek krytej pływalni i  blokowiska. Wieczorem i w nocy to wszystko razem wygląda jak mrowie maleńkich światełek. Doceniają ten widok m.in. okoliczni właściciele psów, którzy zwłaszcza chodnik przy Alejach Jana Pawła II uważają za świetne miejsce na spacery.

Nie przeszkadzają im tysiące aut, które nieustannie pędzą po obwodnicy – To dobre miejsce na wędrówki. Mój pies podczas spacerów biega po polach przy obwodnicy, a ja stoję i patrzę na widowisko przede mną. Szczególnie ładnie jest o zmroku, gdy rozświetlają się wieżowce – zapewnia pan Szymon, jeden ze spotkanych przy obwodnicy mężczyzn. – Mam wówczas wrażenie jakbym znał miasto od podszewki, od prywatnej, intymnej strony. W końcu okoliczne osiedla zwane są miejską sypialnią. Często zastanawiam się kim są ludzie w tych rozświetlonych daleko mieszkaniach, jakie mają życie, kłopoty.

Cały artykuł tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cóż za cuda
cóż za cuda 10.04.2021, 09:49
obwodnica miasta w mieście ?
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 07.04.2021, 07:40
A jak się nazywa ten duży hotel w lewym , górnym rogu ?
Derox
Derox 06.04.2021, 11:09
Nie widzę Numedu, stare zdjęcie.
m
m 07.04.2021, 10:29
Z 2011 r. Data jast w podpisie. To przecież cykl historyczny

Pozostałe