Tomaszów Lubelski: Nie stawiajcie tego łuku! (TYLKO W GAZECIE)

  • 06.04.2021, 08:25
  • Maria Dec-Kiełb
Tomaszów Lubelski: Nie stawiajcie tego łuku! (TYLKO W GAZECIE) Twórcą projektu budynku liceum był Witold Minkiewicz, wybitny architekt, rektor Politechniki Lwowskiej.
Swoje racje mają władze powiatu, zupełnie inne autorzy petycji, którzy domagają się zaniechania budowy łuku triumfalnego.

W Tomaszowie Lubelskim, przed I LO im. Bartosza Głowackiego ma stanąć łuk triumfalny. Nie wszystkim obywatelom miasta to się podoba. Powstaje nawet petycja do władz powiatu tomaszowskiego w sprawie zaniechania budowy. Jej autorzy wierzą, że uda im się powstrzymać tę budowę.

CZYTAJ TAKŻE: TOMASZÓW MA MIEĆ SWÓJ TRIUMFALNY ŁUK

Betonowy łuk triumfalny będzie miał 6 m wysokości i 4 m szerokości. Po stronie poświęconej upamiętnieniu 100-lecia Bitwy Warszawskiej zostanie na nim umieszczony napis „Cud nad Wisłą” i daty 1920 i 2020 oraz symboliczne postaci ułana, piechura i ks. Ignacego Skorupki (był kapelanem Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej). Znajdą się tam również płaskorzeźby z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej i orła legionowego. Po stronie łuku, która upamiętni setną rocznicę pobytu Józefa Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej umieszczona będzie płaskorzeźba z wizerunkiem Marszałka i daty 1921 i 2021.

 – Projekt łuku przygotował nam miejscowy projektant. Zdobienia z brązu wykona jedna z podlubelskich pracowni artystycznych. Obecnie powstaje projekt budowlany, a potem wystąpimy o pozwolenie na budowę. Firmę, która wykona łuk, już wybraliśmy. Chcielibyśmy, żeby prace zakończyły się do końca sierpnia, zanim młodzież wróci do szkoły – tłumaczy starosta tomaszowski Henryk Karwan.

Więcej na ten temat tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Maria Dec-Kiełb

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 09.04.2021, 13:56
Bardzo dobry pomysł. Już jeden hrubieszowiak próbuje powielić.
Martyna
Martyna 07.04.2021, 07:44
Czy naprawde w czasach zarazy potrzebne są nam jakieś pomniki kogokolwiek? .A nie lepiej przeznaczyc te pieniądze dla nieprawdę potrzebujących. Tyle ludzi prosi o wsparcie na operację dziecka czy kogos bliskiego.....
Tak było!
Tak było! 06.04.2021, 11:13
Niech jeszcze powstanie pomnik kasztana, którego zrobila na tych ziemiach Kasztanka.
Olo
Olo 06.04.2021, 08:44
Sasin pier.......l się nierob....e.🖕

Pozostałe